magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

VZ Paneurópskej únie Slovenska bude v Spišskej Kapitule
@ Kultúra -> Oznamy      Feb 28 2005 - 20:31 GMT
Košice 28. februára (TASR) - Valné zhromaždenie Paneurópskej únie (VZ PEÚ) Slovenska bude tento rok 10. - 12. júna v historických priestoroch Spišskej Kapituly.

Organizačne ho pripravuje slovensko-európska kultúrna spoločnosť Feman, informoval dnes na tlačovej konferencii v Košiciach jej riaditeľ Eduard Buráš. Zahraničným i domácim účastníkom predstavia projekt Európskeho domu, ktorý Feman realizuje v Spišskej Kapitule, známej aj pod názvom "malý Vatikán". Na rokovaní očakávajú nové prezídium PEÚ, ktoré zvolili vlani v decembri vo francúzskom Štrasburgu. Podľa Buráša príde do Spišskej Kapituly aj nový predseda PEÚ Alain Terrenoire a čestný predseda Otto von Habsburg.

Paneurópska únia, ktorú označujú aj za "staršiu sestru" Európskej únie, vznikla v roku 1922, po druhej svetovej vojne sa orientovala na oživovanie hodnotového systému Európy, ktorého základom je židovsko-kresťanská tradícia, spolupráca suverénnych národov a mier. Jej cieľom je rozvíjanie porozumenia medzi národmi, predovšetkým prostredníctvom zjednocovacích snáh európskych národov a štátov. Na Slovensku obnovila svoju činnosť v roku 1990 a odvtedy je v úzkom kontakte s medzinárodnou PEÚ. Predsedom je eurokomisár Ján Figeľ.

Príprava VZ PEÚ Slovenska nie je jedinou tohtoročnou aktivitou Femanu. Podľa Buráša významným podujatím bude 6. ročník Európskeho festivalu národov a národností v auguste a septembri, na ktorom vystúpi v Košiciach 350 účinkujúcich z 15 štátov. Feman už tradične pripravuje na október Slovensko-nemecké dni porozumenia a na december podujatie My ľudia - národy a národnosti a ďalšie akcie. Na pomoc ženám po materskej dovolenke bude realizovať projekt Rovnosť pre všetkých s využitím prostriedkov Európskeho sociálneho fondu.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk