magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Cingeľová pripravuje na 24. - 25. februára protest proti sociálnej situácii
@ Aktuálne -> Región      Feb 17 2005 - 16:20 GMT
(TASR) - Dvojdňový protest proti údajnému porušovaniu ľudských práv na Slovensku vládnymi reformami pripravuje na 24. - 25. februára v Moldave nad Bodvou v okrese Košice - okolie bývalá žeriavnička U.S. Steel Košice a hladovkárka, päťdesiatdvaročná Zuzana Cingeľová.

Protest pripravila spolu s Výborom na ochranu ľudských práv v krajinách strednej a východnej Európy so sídlom v Belgicku, informovala dnes Cingeľová na tlačovej konferencii. Podľa nej termín protestu, ktorý má byť protestom občanov Európskej únie, nevybrali náhodne. Stalo sa tak jednak preto, že práve pred rokom zasiahli na východnom Slovensku ozbrojené zložky proti hladným Rómom, drancujúcim obchody, jednak preto, že chcú poukázať na zlú ekonomickú situáciu počas bratislavského summitu George Bush - Vladimir Putin. "Neprotestujeme proti Bushovi, ale proti biede slovenských občanov. Veríme, že americký prezident sa zasadzuje za ľudské práva, a zrejme preto išli USA aj do Iraku" - povedala Cingeľová.

Ako informovala, protest sa začne ráno 24. februára návštevou zahraničných hostí z Belgicka, Nemecka, Čiech a Maďarska do rómskych chatrčí v Moldave nad Bodvou. Potom bude míting, na ktorom môže vystúpiť každý, kto bude mať záujem. Na večer pripravujú sviečkový pochod "nielen za màtvych, ale aj za živé obete Dzurindovho kabinetu". Protest bude na druhý deň pokračovať podujatím pre deti nezamestnaných a mladých ľudí.

O proteste informovali organizátori prostredníctvom e-mailu, faxu a listami najrôznejšie inštitúcie, vrátane administratívy amerického prezidenta, europoslancov či naše opozičné politické strany. Z europoslancov jej vyjadril podpisom podporu napríklad prvý československý kozmonaut Vladimír Remek.

Protesty Cingeľovej proti porušovaniu ľudských práv na Slovensku sa začali vlani hladovkou pred U.S. Steel Košice, kde ju údajne počas pracovnej smeny v kabíne žeriavu niekto fyzicky napadol a doteraz jej prípad polícia nevyšetrila. Tvrdí však, že nebojuje za seba, ale za všetkých, "ktorí trpia vládnymi reformami a dostávajú sa na okraj spoločnosti". Za obchodovanie s bielym mäsom a nútené práce označila napríklad aktivačný príspevok pre nezamestnaných, s ktorým prišlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Poukazuje ďalej na nízke dôchodky, keď dôchodca dostane 4300 korún a len za nájomné a energie zaplatí 5200 korún.

Cingeľová už zorganizovala vlani 400-kilometrový hladový pochod z Moldavy nad Bodvou pred bratislavský Úrad vlády, kde potom druhý raz hladovala so skupinou mladých ľudí. Navštívila potom Európsky parlament v Bruseli, kde ju prijali viacerí ľavicoví i pravicoví poslanci. Stretnutie jej však odmietli sprostredkovať pracovníci kancelárie europoslanca za SDKÚ Petra Štastného, dodala Cingeľová.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk