magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

K4 (Peter Kalmus, Alojz Klimo, Július Koller a Marek Kvetan)
@ Kultúra -> Výstavy      Feb 11 2005 - 14:37 GMT
Východoslovenská galéria v Košiciach, Hlavná 27, Košice

27.1. – 6. 3.2005

Na báze výstavy výtvarníka a performera Petra Kalmusa (1953), pôsobiaceho v Košiciach, ktorá predstaví oblasť autorovej konceptuálnej maľby a kresby z posledného tvorivého obdobia (od r. 2001) v dvoch nosných výrazových líniách, prebieha tvorivý dialóg ďalších troch autorov pod spoločným názvom “K4”.

Kalmus sa pohybuje na alternatívnej umeleckej scéne od polovice 70. rokov 20.stor. a od začiatku 90. rokov aj v profesionálnej výtvarnej scéne. Jeho špecifické kvality boli potvrdené na viacerých kolektívnych domácich aj medzinárodných projektoch, ako aj samostatných výstavách.

Zaoberá sa maľbou, kresbou, grafikou, objektom, inštaláciou a akciou, pričom sleduje ideové a morálne aspekty umenia, ako aj jeho avantgardné ideové a výrazové kvality. Sféra umeleckého a mimoumeleckého sveta sa v Kalmusových prácach neustále prelína
a vzájomne ovplyvňuje.

Zjednocujúcim aspektom jeho tvorby je konceptualizmus, akčný rozmer aj naoko klasicky pôsobiacich diel, a komunikácia s divákom. Inšpirujú a výrazovo ho ovplyvňujú najmä fenomén ready-mades a možnosti jeho aktuálnej redefinície. Dôležitý je polemický a kritický pátos jeho tvorby, ktorá má pozoruhodnú šírku a znaky prekračovania tradičných druhov a žánrov.
V r. 2003 autor inicioval Kalmus vznik neformálnej výtvarnej skupiny pod názvom “K4” s autorským zastúpením: Július Koller (1939), Alojz Klimo (1922-2000), Marek Kvetan (1976) a P.Kalmus. Spoločne vystavujú prvýkrát – tu ako hostia P. Kalmusa, a predstavia výber diel z posledného tvorivého obdobia.

Koller, jeden z najvýznamnejších domácich a európskych konceptualistov, predstaví súbor obrazov z 90. rokov a začiatku 21. stor. doplnený o komentované konceptuálne fotoportréty umelca a objekt. Zosnulý A. Klimo, popredný predstaviteľ nášho konštruktívneho umenia, je zastúpený maľbou a grafikou z posledného tvorivého obdobia. M. Kvetan patrí k výrazným osobnostiam najmladšej výtvarnej generácie na Slovensku. Zameriava sa na neokonceptuálne stratégie tvorby, pričom veľmi osobitým spôsobom pristupuje k predmetu tvorby ako nájdenej a ním permutovaj reality do úplne nových výrazových aj ideových dimenzií. Zúčastní sa cyklom veľkoplošných digitálnych tlačí.

Kurátorka: Alena Vrbanová   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk