magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Český spolok dostal najvyššie vyznamenanie ministra zahraničných vecí ČR
@ Kultúra -> Oznamy      Jun 12 2002 - 11:07 GMT
Primátor Košíc Zdenko Trebuľa zablahoželal prostredníctvom listu členom Regionálnej organizácie Českého spolku na Slovensku v Košiciach k získaniu jediného štatutárneho rezortného ocenenia Ministerstva zahraničných vecí Českej republiky - Ceny Jana Masaryka Gratias agit za rok 2002. Vyjadril v ňom hrdosť, že práve v našom meste pôsobí najaktívnejšia organizácia Českého spolku, ktorá bola aj prvou založenou na našom území. „Som veľmi hrdý na to, že práve naše mesto sa môže pýšiť ľuďmi, ktorí s láskou a úctou zachovávajú putá, viažúce nás k Českej republike. Vzťahy v rodine sú to najdôležitejšie, čo nás sprevádza po celý život. A náš bratský vzťah s Čechmi je stále blízkym rodinným vzťahom aj vďaka Vašej činnosti,“ píše sa okrem iného v blahoprajnom liste primátora.

Cena ministra zahraničných vecí Gratias agit za šírenie dobrého mena Českej repulibky v zahraničí bola zriadená v roku 1997 ako ocenenie popredných osobností a organizácií za príkladné aktivity v nevládnej sfére. V priebehu rokov, so stúpajúcim významom občianskej spoločnosti, rastie aj význam takéhoto ocenenia dobrovoľnej práce ľudí, ktorí sa angažujú v prospech dosiahnutia spoločensky záslužných cieľov, v zahraničnej oblasti v prospech šírenia priateľstva medzi národmi a vytvárania priaznivého obrazu Českej republiky vo svete. V roku 1999 bol názov Ceny z rozhodnutia ministra Jana Kavana doplnený, takže dnes nesie meno Cena Jana Masaryka Gratias agit. Je v súčasnosti jediným štatutárnym rezortným ocenením MZV ČR.
V utorok 4. júna 2002 odovzdal v reprezentačných priestoroch Černínskeho paláca v Prahe minister zahraničných vecí Jan Kavan Cenu Jana Masaryka Gratias agit tohtoročným laureátom. Slávnostnému ceremoniálu predchádzalo odhalenie pamätných tabúľ obetiam nacizmu a komunizmu z radov zamestnancov ministerstva a položenie kvetov k pamätnej doske vsadenej do dlažby na nádvorí na mieste, kde Jan Masaryk zahynul.

Laureátmi Ceny Jana Masaryka Gratias agit 2002 sa stali:
Prof. Karel Čížek - prekladateľ, Grécko
JUDr. Milan Kantor - zakladateľ krajanských nadácií, Austrália
Prof. Ferdinand Kinský - stúpenec úspešnej integrácie ČR do Európy, Francúzsko
Páter Václav Mašek - český duchovný, Rumunsko
Prof. Bohumil Med - predseda Brazilsko-českej kultúrnej spoločnosti, Brazília
Ing. Václav Pavelka - krajanský aktivista, Kanada
Prof. Ing. arch. Jan H. Pokorný - krajanský architekt, USA
Prof. Jan Rubeš - propagátor českej vzdelanosti, Belgicko
Mgr. Radko Tichavský - honorárny konzul ČR v Mexiku
Robert Vogel - emeritný honorárny generálny konzul ČR v Hamburgu
Carolinum - spolok absolventov a priateľov Univerzity Karlovej v Prahe, ČR
Regionálna organizácia Českého spolku na Slovensku v Košiciach - krajanská organizácia, Slovensko
Zväz Čechov v Chorvátskej republike - krajanská organizácia, Chorvátsko

V súčasnosti existujú na Slovensku štyri organizácie českých krajanov a priateľov ČR, z nich najväčší je Český spolok na Slovensku, ktorý má desať regionálnych pobočiek. RO ČSnS bola založená v roku 1993 pre Košický a Prešovský kraj. Vznikla ako prvá organizácia českej menšiny na Slovensku vôbec a má 550 členov. V roku 2001 dokončila regionálna organizácia päť rokov trvajúci projekt obnovy pamätníkov československého vojska a legionárov z bojov za územnú celistvosť ČSR v roku 1919. V štyroch lokalitách v okolí Košíc dva pamätníky kompletne zrekonštruovala, ďalšie dva pamätníky vybudovala znovu. Pamätník v Turni nad Bodvou bol slávnostne odhalený 12. mája 2001 za prítomnosti prezidenta SR Rudolfa Schustera, predsedu Senátu Parlamentu ČR Petra Pitharta a ďalších významných osobností. Všetky štyri lokality boli spojené náučným chodníkom. Zároveň košická regionálna organizácia predstavila verejnosti publikáciu s názvom Po stopách bojov československého vojska a legionárov v okolí Košíc v roku 1919. Mimoriadneho uznania sa dostalo košickej regionálnej organizácii za prípravu výstavy o histórii československých légií v Taliansku v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach. Už trikrát bola usporiadateľom celospolkovej prehliadky umeleckej činnosti. Od svojho vzniku každoročne v rámci Českých dní, ktoré usporadúva Generálny konzulát ČR, predstavuje košickej verejnosti český divadelný, hudobný alebo folklórny súbor. Pracuje systematicky s deťmi a mládežou v rámci detského klubu. Usporadúva cykly štúdia českého jazyka, literatúry a histórie. Zásluhou práce miestneho klubu dosahuje vysokú prestíž česká menšina v Humennom, hrá vedúcu úlohu v spolupráci s ostatnými menšinami v tomto mnohonárodnostnom regióne.

12. 6. 2002

Túto tlačovú správu nám s použitím materiálov MZV ČR zaslala:
Zuzana Bobriková, hovorkyňa Magistrátu Mesta Košice   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk