magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Na košickom Luníku 9 odpojili "čiernych" odberateľov elektriny
@ Aktuálne -> Služby      Feb 04 2005 - 02:11 GMT
Košice (TASR) – Na košickom prevažne rómskom sídlisku 9 včera skoro ráno odpojili od elektriny všetkých "čiernych" odberateľov. Stalo sa tak po zásahu piatich pracovných skupín z oddelenia inšpekcie neoprávnených odberov Východoslovenskej energetiky a.s. (VSE) v spolupráci s políciou v priebehu dvoch hodín.

Iba 200 zo 600 domácností tohto sídliska má uzatvorené zmluvy o dodávke elektrickej energie, informovala hovorkyňa VSE Anna Pančurová. Všetci ostatní odberatelia sú v zmysle slovenskej legislatívy neoprávnení a dopúšťajú sa trestného činu krádeže, podvodu alebo poškodzovania verejnoprospešného zariadenia. VSE momentálne eviduje viac ako 600 právoplatne odsúdených v súvislosti s neoprávnenými odbermi elektriny. Škody, ktoré čierni odberatelia spôsobujú, presahujú niekoľko desiatok miliónov.

Zamestnanci VSE za uplynulých 14 dní absolvovali viac ako 200 výjazdov, aby odstránili výpadky elektrickej energie na košickom sídlisku Luník 9. Podľa Pančurovaje každoročne sa opakuje problém, keď obyvatelia sídliska nemajú žiadne iné vykurovacie médium iba elektrinu. S klesajúcimi vonkajšími teplotami pribúda počet neoprávnených odberov elektriny. V dôsledku zvýšeného využívania najrozličnejších elektrických spotrebičov dochádza k veľmi vysokej spotrebe elektriny a k jej opakovaným výpadkom. Trafostanica na sídlisku nie je dimenzovaná na taký vysoký odber. Počínaním obyvateľov, ktorí sa neoprávneným a častokrát aj nebezpečným spôsobom pripájajú na odber elektriny, trpia platiaci zákazníci VSE.

Pančurová informovala, že VSE vynakladá nemalé sumy na vývoj technických riešení pri odhaľovaní neoprávnených odberov. Jedným z nich bolo aj inštalovanie špeciálnych elektromerových rozvádzačov s vysokým stupňom mechanickej pevnosti pri vstupoch do viacbytových domov. Nachádzajú sa v nich elektromery všetkých bytov príslušného vchodu a elektromer spoločných priestorov. V bytových domoch s týmito rozvádzačmi nezaznamenali zamestnanci VSE pri dnešnej akcii neoprávnené odbery, dodala hovorkyňa.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606