magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Minister obrany SR vyznamenal slovenských a českých vojakov misie KFOR v Kosove
@ Aktuálne -> Región      Jan 31 2005 - 07:36 GMT
Trebišov (TASR) - Minister obrany SR Juraj Liška vyznamenal profesionálnych slovenských a českých vojakov, ktorí vlani pôsobili v rámci 5. česko - slovenského práporu KFOR v mierovej misii v Kosove.

Medaily za službu v mierových pozorovateľských misiách odovzdal v piatok vyše 120 vojenským profesionálom na slávnostnom nástupe mechanizovaného práporu Vojenského útvaru 1101 v Trebišove v zastúpení ministra náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR ¼ubomír Bulík a náčelník spoločného operačného centra Armády ČR Milan Pažúr.

Ako uviedol Bulík pre TASR, v súčasnosti pôsobí v mierových misiách v 13 regiónoch 650 slovenských vojakov, pričom kosovská je významná tým, že je neďaleko našich hraníc a "našich vojakov to oslovuje". Spoločne s českými vojakmi sa tam podieľame na budovaní stability a mieru a predchádzaní národnostným konfliktom a napätia medzi Srbmi a Albáncami.

Spolupráca s českým kontingentom je výhodná z jazykového hľadiska, doterajších spoločných skúseností z vojenského výcviku, techniky, logistiky, ale aj spoločných cieľov pri dosahovaní štandardov NATO a budovaní plne profesionálnych armád, zdôraznil Bulík s tým, že spolupráca bude naďalej pokračovať. Kosovskú mierovú misiu hodnotí z hľadiska bezpečnosti našich vojakov vysoko pozitívne, keďže k menším zraneniam došlo len pri presunoch vojakov či manipulácii s technikou.

Slovenskí vojaci pôsobia spoločne s českými v mierovej misii KAFOR v Kosove od februára roku 2002 a pravidelne sa striedajú na základni Šajkovac v polročných intervaloch. Doteraz sa ich vystriedalo už vyše 500. Podieľajú sa na ochrane a zabezpečení dôležitých objektov, ale hlavne na ochrane životov a majetku menšinovej srbskej komunity.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk