magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Občianska aktivita a mesto pomôžu zaistiť košickým bezdomovcom nový útulok
@ Aktuálne -> Služby      Dec 30 2004 - 03:08 GMT
Košice (TASR) - Verejná zbierka občanov a 300-tisícová pomoc z mestskej kasy prispeli k tomu, že košickí bezdomovci budú mať už v januári možnosť uchýliť sa pred mrazmi pod strechu nového útulku.

Poschodové unimobunky s kapacitou zhruba 80 lôžok na Bosákovej ulici, ktoré bude prevádzkovať košická arcidiecézna charita, mali byť hotové už v lete. Ukradnuté radiátory to však znemožnili. Nebyť zvýšenej aktivity neformálneho Košického občianskeho kruhu, iniciatívy mestských poslancov, zaangažovanosti Ekumenického spoločenstva cirkví a ochoty dodávateľov, bezdomovci v Košiciach by ani túto zimu nemali ďalšiu nocľaháreň. Ich počet sa pritom v druhom najväčšom meste Slovenska stále zvyšuje. Pred dvoma rokmi tam charita evidovala 350 bezdomovcov, v súčasnosti viac ako 600. V súčasnosti majú v Košiciach k dispozícii okrem ambulantnej pomoci v sociálnom centre, útulok Emauzy s kapacitou 26 miest. Spolu s prístelkami ho dnes využíva 32 ľudí. Osamelí rodičia a mladí ľudia nachádzajú pomoc aj v Krízovom centre.

Zástupca riaditeľa Arcidiecéznej charity Košice Roman Leško pre TASR potvrdil, že z mestských peňazí už kúpili kotol a aj v týchto dňoch sa pracuje na elektrických rozvodoch. Presný výťažok zo zbierok síce zatiaľ nie je známy, dodávatelia však už prisľúbili, že radiátory dovezú a budovu hoci aj "na sekeru" sprevádzkujú. "Zima je ešte pred nami, preto chceme aby najneskôr v polovici januára bol už útulok otvorený," dodal Leško.

Časť prác v útulku urobia sami bezdomovci, štyria pomáhajú aj v súčasnosti a zároveň unimobunky strážia. "Pracuje sa na tom, aby sa to oživilo, aby to bolo v prevádzke. V Košiciach je veľmi veľa bezdomovcov, ktorí túžia po niečom takom a zatiaľ je málo priestorov. Vidieť však, že je veľká snaha pomôcť nám," konštatoval telesne hendikepovaný 54-ročný Stanislav, ktorý je bez domova už deviaty rok.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606