magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Slovenskom raji sa rozbieha projekt ochrany diverzity biotopov
@ Aktuálne -> Rekreačné zóny      Dec 03 2004 - 12:32 GMT
Spišská Nová Ves 3. decembra (TASR) - Riadiaci výbor projektu "Ochrana diverzity biotopov v Národnom parku Slovenský raj" sa dnes stretol po prvýkrát v Spišskej Novej Vsi, aby koordinoval realizáciu prác. Európska komisia schválila projekt v máji 2004. Realizovať ho budú 4,5 roka.

Slovenský raj ako prvý národný park na Slovensku získal v spolupráci s Inštitútom pre aplikovanú ekológiu Daphne podporu z programu Európskej únie Life (život). Riaditeľ Daphne Ján Šeffer pre TASR uviedol, že ide o projekt v objeme pol milióna eur, čo je v prepočte 20 miliónov korún. Národné spolufinancovanie tvorí 50 percent nákladov.

"Je to projekt o partnerstve. Týka sa programu starostlivosti o prírodu a krajinu Slovenského raja, pričom základom je trvalo udržateľný rozvoj turistiky," spresnil Šeffer. Dodal, že turisti by mali dostať vďaka projektu lepší servis služieb. Predovšetkým viac a podrobnejších informácií o Slovenskom raji. Aktéri projektu budú rozvíjať sieť náučných chodníkov. Pôjde o Prielom Hornádu a ďalší náučný chodník vytvoria na Podlesku. Povedie mokraďovou oblasťou. Cieľom je odľahčiť rokliny Slovenského raja, kde sa majú postupne dobudovať drevené chodníky, aby v prípade vyššej hladiny vody nemuseli turisti obchádzať pôvodný chodník a poškodzovať tak biotopy.

Projektovými partnermi sú Inštitút aplikovanej ekológie Daphne, Záujmové združenie obcí Slovenský raj, Obec Hrabušice, Lesnícky výskumný ústav vo Zvolene a Slovenský skauting.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk