magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Alexander JIROUŠEK: Od Tatier k Dunaju
@ Kultúra -> Výstavy      Nov 26 2004 - 09:44 GMT
24. 11. 2004 - 16. 1. 2005

Východoslovenská galéria, Hlavná 27

Východoslovenská galéria Vás pozýva na výstavu fotografií majstra Alexandra Jirouška.


Alexander Jiroušek sa narodil 24. novembra 1934 v Spišskej Novej Vsi.

Základnú školu navštevoval v Čechách, v meste Brandýs nad Orlicí, kde žil s rodičmi počas 2. svetovej vojny. Tam padol jeho otec fašistickou guľkou 5. mája 1945.
Po skončení vojny sa vrátil s matkou a bratom Ladislavom do rodného mesta, kde v rokoch 1945–53 bol študentom gymnázia. Po maturite študoval na Vysokej škole technickej v Košiciach a v roku 1959 získal titul strojného inžiniera.

Vystriedal viacero zamestnaní (1960–63 Železorudné bane v Spišskej Novej Vsi, 1963–68 odborný asistent na katedre strojárskej technológie Vysokej školy technickej v Košiciach, 1968–74 Východoslovenské železiarne v Košiciach, 1974–75 tajomník Krajskej organizácie Zväzu slovenských výtvarných umelcov v Košiciach). Od roku 1975 sa venuje fotografickej tvorbe ako výtvarník v slobodnom povolaní.

O fotografiu sa začal zaujímať počas gymnaziálneho štúdia. Po nesmelých amatérskych začiatkoch sa zapája do rôznych súťaží v rámci amatérskych záujmových organizácií doma i v zahraničí a postupne získava rad ocenení i spoločenských uznaní za fotografickú tvorbu. To vedie k spolupráci s viacerými redakciami a vydavateľstvami v Československu, ktorým dodáva fotografie pre publikácie, kalendáre, pohľadnice a rôzne iné tlačové produkty. Po roku 1990 zakladá vlastnú Vydavateľskú a fotografickú agentúru a v tejto činnosti pokračuje až do súčasnosti.

S fotoaparátom precestoval viaceré krajiny sveta (Kaukaz, Španielsko, Japonsko, Grécko, Nemecko, Švajčiarsko, Holandsko, Maďarsko, Juhoslávia, USA...). Ich výsledkom je bohatý fotografický archív, sústavne využívaný pri publikačnej i výstavnej tvorbe.

Od roku 1975 do roku 2004 usporiadal 56 samostatných výstav a zúčastnil sa viacerých kolektívnych výstav na Slovensku i v zahraničí. Svojou tvorbou sa podieľal na vydaní viac ako 130 publikácií reportážneho, krajinárskeho, historického a vlastivedného charakteru. Dosiaľ najväčším ocenením publikačnej tvorby autora je udelenie Európskej ceny za rok 1994, ktorú mu udelila Európska federácia turistickej literatúry so sídlom v Ríme za obrazovú publikáciu Kraj pod Tatrami.

Autor žije a tvorí v Košiciach.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk