magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Šermiari sa zaslúžili o obnovu tradícií Spiša
@ Aktuálne -> Región      Nov 08 2004 - 08:41 GMT
Spišská Nová Ves (TASR) - Slávnostnou prísahou s vytaseným mečom v ruke zaviazali sa v piatok starostovia obcí a primátori miest z územia bývalej spišskej župy podporovať udržiavanie historických tradícií Spiša.

V sále spišskonovoveskej Reduty vyvrcholilo týmto aktom desaťročné úsilie tamojšej skupiny historického šermu Jago o obnovenie gardy spišských kopijníkov, ktorí obraňovali a reprezentovali región. Vedúci šermiarov Rastislav Gala pre TASR konštatoval, že "staré spory medzi spišskými mestami určite nevzplanú. Zbraň totiž dostali richtári do rúk iba nakrátko a organizátori boli pripravení schladiť v prípade potreby horúce hlavy aj vedrom studenej vody.

Historický šerm považuje 32-ročný banský merač, ktorý v súčasnosti pracuje v Bratislave, za jednu z možností zatraktívnenia Spiša pre návštevníkov. Región disponuje množstvom kultúrnych i prírodných daností na aktívny cestovných ruch. Spestrenie prehliadky pamiatok turisti vítajú, čo potvrdila vysoká návštevnosť počas tohtoročného medzinárodného festivalu historického šermu na Spišskom hrade.

K okrúhlemu desiatemu výročiu vzniku skupiny Jago pripravili šermiari nový hodinový program, ktorý koncipovali ako umelecko-vzdelávacie vystúpenie. V budúcom roku ho uvidia najmä školáci, pre ktorých pripravili aj prednášky a besedy o regionálnej histórii. "Máme byť na čo hrdí. Preferujeme klasické hodnoty ako sú úcta k ľuďom, česť, tvrdá práca a zodpovednosť. Náš program tak podporí nielen výučbu dejepisu, ale aj estetiky a etiky," zdôraznil Gala.

Devízou Spiša je prelínanie kultúr. Na tomto území žili po stáročia Slováci, Nemci, Maďari, Rusíni i Rómovia. Kontinuitu súdržnosti dnes dokumentovali aj tým, že zo slávnosti si diváci odnášali domov symbolický uhlík spoločného ohňa Spiša.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk