magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košická Technická univerzita sa otvorila čínskemu univerzitnému trhu
@ Aktuálne -> Školstvo      Nov 04 2004 - 07:53 GMT
Košice (TASR) - Košická Technická univerzita (TU) sa otvorila čínskemu univerzitnému trhu a usiluje o čínskych študentov.

Vyplýva to z dohody o spolupráci, ktorú podpísala s Technologickou univerzitou v meste Sian, uviedol včera po návrate z Číny rektor TU Juray Sinay. Spresnil, že v máji budúceho roka príde jeho čínsky kolega do Košíc, aby sa presvedčil o sociálnom zázemí, aké tu očakáva čínskych študentov.

Podľa Sinaya TU už má vyriešený modul ročnej jazykovej prípravy a vie ponúknuť takmer všetky študijné odbory v angličtine. V Pekingu rokovali naši akademickí funkcionári s agentúrou, ktorá je štúdium ochotná sprostredkovať, pričom do úvahy prichádzajú aj ďalšie východoslovenské univerzity.

"Usilujeme sa o internacionalizáciu štúdia smerom na čínsky trh a nadväzujeme pritom aj na tradície z 50. a 60. rokov minulého storočia, kedy u náš Číňania úspešne študovali a dnes zastávajú významné miesta v medzinárodných korporáciách" - dodal Sinay.

Starobylé mesto čínskych cisárov Sian má šesť miliónov obyvateľov a 30 univerzít. Jeho Technologická univerzita má podobné zameranie ako košická TU, ale špecializuje sa aj na výskum kryštálov silikónu, nanotechnológie a materiálové inžinierstvo. Zaujímavosťou je, že napriek komunistickému spoločenskému systému študenti platia ročne za vysokoškolské štúdium 500 UDS.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk