magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Miklós: U.S. Steel Košice sú príkladom trvalo udržateľného rozvoja
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Oct 21 2004 - 10:10 GMT
Košice 21. októbra (TASR) - Hutnícka spoločnosť U.S. Steel Košice je podľa ministra životného prostredia SR Lászlóa Miklósa najväčším investorom do priemyselnej ekológie na Slovensku a príkladom trvalo udržateľného rozvoja.

Uviedol to dnes po stretnutí s manažmentom firmy, ktorý ho informoval o modernizácii prevádzok s dôrazom na integrovaný ekologický systém. Podľa viceprezidenta U.S. Steel pre technológiu Michaela Fedorenka investovali doteraz do ekologizácie výrobného procesu i ekologickej výchovy svojich 16 000 zamestnancov spolu sedem miliárd korún. Množstvo emisií tuhých znečisťujúcich látok na tonu vyrobenej ocele kleslo od roku 2000 o polovicu. Najväčšou investičnou akciou je v súčasnosti primárne a sekundárne odprášenie Oceliarne č. 1 s celkovými nákladmi 89 miliónov USD, ktorú ukončia na budúci rok, uviedol Fedorenko.

Podľa Miklósa hutníci plnia všetky projekty, ktoré prezentovali vo februári na ministerstve, pričom najväčšie zdroje znečistenia buď už zlikvidovali, alebo ukončia ekologické investície do konca budúceho roka.

Aj keď všetky emisie fabriky sú už pod limitmi, minister pripustil, že bývanie v blízkosti firmy nie je ideálne, "Takýto veľký podnik nikdy nebude čistým laboratóriom, ale ekologická katastrofa tu nehrozí" - poznamenal. Dodal, že vo všeobecnosti aktuálne znečistenie ovzdušia a vôd na Slovensku trvalo klesá a viac problémov je už s komunálnymi odpadmi a vodami, ako s veľkými priemyselnými podnikmi.

Generálny manažér U.S. Steel pre environment Tibor Duchonovič uviedol, že všetky ich novoimplementované technológie a procesy sú už v súlade s takzvanými BAT technológiami (Best Available Technology) a normami EÚ.

Miklós si potom pozrel prevádzky, kde spoločnosť realizuje alebo zrealizovala investičné ekologické projekty.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606