magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Mŕtve rameno Hornádu začali oživovať ochranári zo Sosny
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Oct 20 2004 - 01:58 GMT
Košice (TASR) - Oživenie jedného z mŕtvych ramien rieky Hornád pri Čani v okrese Košice - okolie je cieľom projektu, ktorý začala v utorok realizovať terénnymi prácami ochranárska organizácia Sosna a jej partneri.

Projekt predpokladá napojenie vyše jeden kilometer dlhého podkovovitého ramena zvaného Budov kút, ktoré je zvyškom pôvodného toku rieky na hlavný tok, informoval Samuel Pačenovský zo Sosny.

Keďže dno Hornádu sa nachádza v súčasnosti hlbšie, ako je položené dno mŕtveho ramena, po napojení ramena na Hornád sa ráta s prítokom vody z Hornádu do ramena v priemere 30 dní v roku pri vysokých prietokoch. Do konca októbra 2004 bude zrealizovaná prvá fáza, počas ktorej vykopú a vybetónujú prvý priepust. Druhý priepust – výtoková časť, ako aj prepojenie rieky a ramena sa plánujú na prvú polovicu budúceho roka.

Podľa Pačenovského cieľom je zamedziť zanášaniu ramena sedimentami a zabezpečenie stabilnejšej vodnej hladiny v ramene. Dosiahne sa tým výrazné zvýšenie biodiverzity v lokalite, očakáva sa zlepšenie cirkulácie podzemných vôd, zvýšenie jej množstva a kvality, čo by sa odzrkadlilo aj na zlepšenom zásobení okolitých studní. Nezanedbateľný je protipovodňový efekt. Pri vysokých vodných stavoch sa totiž voda dostane do ramena, v ktorom sa vytvorí prirodzená akumulačná plocha. Výsledkom prác bude prinavrátenie pôvodného prirodzeného meandru rieky, ktorý bol pred približne 50 rokmi odrezaný od pôvodného toku.

Mŕtve rameno bude po oživení slúžiť aj ako ideálna oddychová zóna pre milovníkov prírody, rybárov a cyklistov, keďže Sosna spolu s Mikroregiónom Hornád plánujú rozšíriť už cyklotrasu Hornád aj do tejto oblasti. Najprv však bude potrebné odstrániť čierne skládky v blízkosti susedného ramena Hornádu pri Gyňove, dodal Pačenovský.

Projekt je výsledkom partnerstva Sosny s viacerými firmami, vrátene U.S. Steel Košice, vodohospodárov, stavbárov, vodárov a rôznych nadácií a fondov v Riečnej koalícii.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606