magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Slovenskom raji si včera pripomenuli 40. výročie ochrany prírody
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Oct 20 2004 - 01:54 GMT
Čingov (TASR) - Okrúhle 40. výročie ochrany prírody a krajiny si včera pripomenuli v Slovenskom raji, ktorý bol prvou chránenou krajinnou oblasťou v bývalom Československu.

Riaditeľka odboru ochrany prírody a krajiny Ministerstva životného prostredia SR Anna Jusková v tejto súvislosti pre TASR povedala, že do Národného parku Slovenský raj (od roku 1988) sa pracovníci ďalších národných parkov chodia učiť.

Patrí mu v mnohých oblastiach prvenstvo. Okrem iného ako prvý národný park získal v spolupráci s inštitútom pre aplikovanú ekológiu Daphne podporu z programu Európskej únie Life (život).

Riaditeľ Daphne Ján Šeffer doplnil, že ide o projekt v objeme pol milióna eur, pričom 50 percent tvorí národné spolufinancovanie. "Je to projekt o partnerstve. Bude trvať štyri a pol roka. Týka sa programu starostlivosti o prírodu a krajinu Slovenského raja, pričom základom je trvalo udržateľný rozvoj turistiky," spresnil Šeffer. Dodal, že turisti by vďaka projektu mali dostať lepší servis služieb. Predovšetkým viac a podrobnejších informácií o Slovenskom raji. Rozvíjať sa bude sieť náučných chodníkov. Pôjde o Prielom Hornádu a ďalší náučný chodník sa vytvorí na Podlesku. Povedie mokraďovou oblasťou. Cieľom je odľahčiť rokliny Slovenského raja, kde sa majú postupne dobudovať drevené chodníky, aby v prípade vyššej hladiny vody nemuseli turisti obchádzať pôvodný chodník a poškodzovať tak biotopy. Doterajšiu malú terénnu stanicu na Podlesku by malo nahradiť nové informačné centrum.

Riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Dušan Bevilaqua k najbližším cieľom zaradil schválenie zonácie územia, novelizáciu Programu starostlivosti o národný park, Programu manažmentu turistiky a tvorbu Stratégie rozvoja trvalo udržateľnej turistiky. Dodal, že základnou podmienkou je vyriešenie vlastníckych vzťahov k spravovaniu územia.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606