magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Galériu drevených plastík tvoria na kechneckom cintoríne ľudoví umelci
@ Aktuálne -> Región      Oct 12 2004 - 08:04 GMT
Kechnec (TASR) - Na jedinečnej svojho druhu na Slovensku galérii drevených plastík pracuje na cintoríne v Kechneci v okrese Košice - okolie trojica ľudových rezbárov František Eštočin a Stanislav Polek z Košíc a Ján Palko zo Štiavnika v okrese Bytča.

Dvanásť drevených sôch v nadživotnej veľkosti na biblické, pietne i národné námety by mali dokončiť do Sviatku všetkých svätých, uviedol pre TASR ľudový majster Eštočin, ktorý je známy aj ako autor vyrezávaného ruženca v košickom seminárnom kostole a v Kechneci dokončuje plastiku Žena s dieťaťom.

Umelci stvárnili do dreva aj Ukrižovanie, patrónku obce Pannu Máriu, Anjela strážneho, Ženy plačúce nad rakvou, našich "prarodičov" Adama a Evu či vierozvestov Cyrila a Metoda. Vytvorili aj Strom vzájomnosti, na ktorý dali všetky symboly, stretávajúce sa v obci, informoval majster Palko. Na kechneckom cintoríne sú totiž pochovaní gréckokatolíci, evanjelici, kalvíni i židia. Nechýba štátna symbolika slovenská a maďarská a cigánske husličky s kočovníckym kolesom. Sochy tesaj do líp a javorov lemujúcich chodník na cintorín.

Autorom myšlienky je kechnecký starosta Jozef Konkoly, ktorého zámerom je upraviť pútavými drevenými reliéfmi aj plot a bránu k miestu posledného odpočinku v obci.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk