magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Španiela Valenzuelu zvolili v Košiciach za nového predsedu AEJ
@ Aktuálne -> Médiá      Oct 10 2004 - 11:10 GMT
Košice (TASR) - Španielsky novinár a riaditeľ pre medzinárodné vzťahy španielskej tlačovej agentúry Agencia EFE Fernando de Valenzuela povedie najbližšie dva roky Asociáciu európskych novinárov (AEJ - Association od European Journalists). Rozhodli o tom delegáti jej 42. valného zhromaždenia, ktoré sa konalo v sobotu v Košiciach.

"Našou hlavnou úlohou v tomto období bude sústrediť sa na krajiny, ktoré sa teraz dostali do EÚ, alebo ktoré čakajú na prijatie" - uviedol Valenzuela pre TASR. Podľa jeho slov nevyhnutná bude aj modernizácia systémov komunikácie medzi národnými sekciami AEJ. "Musíme viac hovoriť a robiť veci spolu. Novinári píšu a nemajú čas diskutovať o tom, čo sa deje v mediálnom svete" - povedal nový predseda AEJ, ktorý vo funkcii nahradil Holanďana Helmuta Hetzela.

K politickej angažovanosti novinára Valenzuela poznamenal, že ide o zložitú otázku. "Novinár má právo na svoj názor, ale musí ho aj ako názor prezentovať, nie ako správu. V praktickom živote by mal podpisovať iba ak výplatnú listinu, žiadne politické deklarácie či petície" - pripomenul. Zároveň vysoko hodnotil prípravu rokovania v Košiciach, aj keď niektorí zahraniční hostia sa podľa informácií TASR sťažovali, že nemali v hoteli možnosť sledovať zahraničné spravodajské televízne kanály.

V nedeľu rokovanie AEJ pokračuje kongresom a panelovou diskusiou novinárov s poprednými slovenskými politológmi a analytikmi o situácii po rozšírení EÚ na 25 členov.

Najväčšiu - 11-člennú delegáciu tvoria žurnalisti z Talianska. Pricestovali aj dvaja poprední tureckí novinári, ktorí budú prezentovať svoje názory na predpoklady a možnosti prijatia Turecka do EÚ. Diskutovať sa bude aj o rómskej problematike na Slovensku, východnej hranici EÚ a Schengene, európskej politike voči Ukrajine, Rusku a Bielorusku, o slobode tlače a novinárskej etike v Európe a ďalších aktuálnych témach.

AEJ združuje v 26 národných sekciách približne 2000 novinárov z členských a asociovaných štátov EÚ. Slovensko je členom od roku 1993. Každá národná sekcia má rôzny počet individuálnych členov - od 400 v Nemecku po 20 v Rakúsku a na Slovensku.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606