magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košickí colníci pripravili pre školákov Deň otvorených dverí
@ Aktuálne -> Služby      Sep 27 2004 - 09:54 GMT
Košice 27. septembra (TASR) - Nebezpečných pašerákov zadržali dnes v Košiciach príslušníci colného kriminálneho útvaru Colného riaditeľstva SR. Pes špeciálnej jednotky Brixi našiel v dvoch automobiloch drogy. Aj takúto podobu mal dnešný Deň otvorených dverí, ktorý pre verejnosť, najmä školákov, pripravil pri príležitosti Medzinárodného dňa colníkov (21. september) Colný úrad v Košiciach.

Jeho účastníci mali možnosť sledovať ukážky práce špeciálnych útvarov pri kontrole a zaisťovaní podozrivých osôb, pozrieť si techniku na zisťovanie pašovaných látok, vozidlá a podobne.

Ako uviedol námestník riaditeľa Colného úradu Adrián Holomani, po vstupe SR do EÚ sa colníci stiahli z hraničných priechodov s krajinami EÚ. Sústreďujú sa viac na kontrolu vnútrozemia pri pašovaní tovaru a imigrantov, čo kladie vyššie nároky na fyzickú prípravu. Colníci, pracujúci v teréne, vrátane letiska a pošty, majú podobne ako policajti telesnú prípravu, aby ovládali zákonom dovolené hmaty, chmaty a údery pri zadržiavaní podozrivých osôb. Pri významnejších, dlhodobo pripravovaných akciách však zasahujú príslušníci špeciálneho colného kriminálneho útvaru, vysvetlil Holomani. Naposledy v máji v okrese Rožňava museli použiť pri zadržiavaní auta aj služobnú zbraň. Na zakrytej ložnej ploche auta bol pri tom smrteľne zranený jeden Pakistanec. Nedávno počas akcie na Blšom trhu v Košiciach zadržali colníci nelegálny tovar v hodnote 54 miliónov korún.

Patrónom colníkov je apoštol Matúš, ktorý pracoval ako mýtnik.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606