magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Lastovičkám sa na východnom Slovensku posunulo druhé hniezdenie
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Sep 15 2004 - 03:04 GMT
Košice/Prešov (TASR) - Chladný začiatok tohtoročného leta posunul hniezdenie, a tým aj odlety niektorých sťahovavých vtákov na východnom Slovensku. Podľa ornitológov to môže signalizovať dlhú a peknú jeseň.

Týka sa to lastovičiek, ale aj bocianov, orlov krikľavých a ďalších druhov, informoval zoológ košického Východoslovenského múzea Miroslav Fulín. Hlavne belorítkam a lastovičkám sa posunulo druhé hniezdenie. Keďže sú pekné dni a dostatok hmyzu, majú čo loviť. Na noc sa ukrývajú pred zimou do hniezd, kde "sa vzájomne potešia". Aj teraz ešte nachádzajú ornitológovia v lastovičích hniezdach mláďatá z druhého hniezdenia, tretie hniezdenia sú zriedkavé. Podľa Fulína v tom čase už by mali nocovať v trstinách okolo mokradí, kde je ešte nočná teplota pre ne prijateľná.

Druhé hniezdenie lastovičiek posúva aj skutočnosť, že hlavne v mestách ich ľudia odháňajú od obytných domov, aby neznečisťovali múry, prípadne nezaniesli infekciu.

Neskorší odlet našich lastovičkovitých vtákov môže spôsobovať aj skutočnosť, že napríklad na rozdiel od nemeckých lastovičiek neletia na juh cez vysoké a nebezpečné hrebene Álp, a preto si malé - tento rok približne týždňové meškanie - môžu dovoliť.

Na východoslovenských poliach ešte možno stretnúť v týchto dňoch aj samotárskeho bociana, loviaceho hraboše. Hlavné kŕdle však už odleteli do Afriky koncom augusta.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606