magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Odovzdali petičné hárky za skoré zavedenie zálohovania jednorazových nápojových obalov
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Aug 30 2004 - 03:25 GMT
( Spoločnosť priateľov Zeme- tlačová správa) – V závere minulého týždňa Spoločnosť priateľov Zeme odovzdala ministrovi hospodárstva Pavlovi Ruskovi hárky Petície za skoré zavedenie zálohovania jednorazových nápojových obalov. Spolu s petičnými hárkami mu odovzdali sprievodný list, ktorý uverejňujeme v plnom znení.

Text listu:


Vec: Odovzdanie „Petície za skoré zavedenie zálohovania jednorazových nápojových obalov“ a žiadosť o podporu vydania vyhlášky ktorá by uviedla predmetné opatrenie do praxe.

Vážený pán minister, vážení zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR,


dovoľujeme si Vám odovzdať kópie hárkov „Petície za skoré zavedenie zálohovania jednorazových nápojových obalov“. Pod petície s touto požiadavkou sa podpísalo dovedna už 32 385 občanov SR – 18 385 podpisov je pod touto petíciou, ďalších 14 000 občanov podpísalo petíciu s rovnakou požiadavkou pred schvaľovaním zákona o obaloch v r. 2002. Tú odovzdala Spoločnosť priateľov Zeme Národnej rade SR. Petíciu organizujú odborné, spotrebiteľské a environmentálne občianske iniciatívy:

- Fakulta ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene,
- Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska,
- Trenčianska environmentálna sieť
- a Spoločnosť priateľov Zeme.

O podpore občanov svedčí aj prieskum verejnej mienky agentúry Focus z decembra 2003 podľa, ktorého väčšina - 57,8% - je za zálohovanie nápojových PET obalov. Zálohovanie nápojových jednorazových obalov prevysokú mieru recyklácie podporuje okrem toho ZMOS – Združenie miest a obcí Slovenska a vyše 80 mimovládnych občianskych združení. V demokratickej spoločnosti sa vôľa väčšiny občanov a mnohých odborníkov berie s náležitou vážnosťou. Prosíme Vás, aby ste začali tento fakt zohľadňovať vo Vašich ďalších postojoch k problematike vratných / zálohovaných obalov.

Ministerstvo hospodárstva SR doposiaľ nepredložilo jediný objektívny odborný argument ktorý by dokazoval neprijateľnosť zavedenia zálohovania nápojových jednorazových obalov v SR. Tvrdenia o údajnej nákladnosti nie sú podložené jedinou objektívnou odbornou štúdiou. „Dokument“ Zväzu obchodu v tejto veci boli dokázané mnohé chyby a bol vyhodnotený ako nepoužiteľný, naopak štúdii Fakulty Financií UMB v Banskej Bystrici nebola doposiaľ neboli odborne vyvrátené žiadne výpočty. Tá preukázala ekonomickú prijateľnosť zálohovania – náklady ktoré by sa premietli v cene nápojov (pri 80% miere zberu a recyklácie) pri výške zálohy 4 Sk za obal by boli 0 Sk na 1 ks. Podobné skúsenosti majú v Škandinávskych štátoch, kde zálohujú jednorazové nápojové obaly (a nielen z PET, ale aj plechovky a sklené obaly). Náklady na zálohovanie sa premietajú v cene iba vo výške 0,1% - 2% z ceny nápoja v obale. Dôkazom, že zálohovanie nezavádzajú iba ekonomicky silné krajiny je aj rozhodnutie Estónskeho parlamentu, ktorý schválil zálohovanie nápojových jednorazových obalov od 1.1.2005. Naviac v omnoho prísnejšej podobe ako sa plánuje v SR – zálohovať sa budú v Estónsku nielen obaly z PET, ale aj z kovov a skla a to aj malých objemov. Okrem nealko nápojov sa bude vzťahovať zálohovanie aj na pivo a ľahký alkohol. Zálohovanie realizujú štáty na základe vzťahu k životnému prostrediu, nie podľa výkonnosti ekonomiky, ako sa to snažia prezentovať lobbistické skupiny obchodných reťazcov a niektorých výrobcov nápojov.

Vážený pán minister, vážení zástupcovia Ministerstva hospodárstva,

dovoľujeme si Vás požiadať o rešpektovanie vôle väčšiny občanov SR, 80 občianskych nezávislých združení, ZMOS-u, mnohých odborníkov – o upustenie od odborne nepodloženého nesúhlasného postoja k zálohovaniu nápojových jednorazových obalov. Žiadame Vás o podporu vydania vyhlášky o zozname zálohovaných obalov, ktorá by zaviedla predmetné opatrenie do praxe.

Ďakujeme za pozornosť, za Spoločnosť priateľov Zeme

s pozdravom

Ladislav Hegyi

predseda združenia   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606