magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Na približne 150 miliónov korún vyčíslili škody po povodniach v Košickom kraji
@ Aktuálne -> Región      Aug 23 2004 - 16:02 GMT
Košice 23. augusta (TASR) - Na približne 150 miliónov korún vyčíslili predbežné škody, ktoré na majetku obcí a štátu, vrátane vodohospodárskych diel, spôsobili v Košickom kraji tohoročné povodne.

Škody sa naďalej spresňujú a budú sa verifikovať, pričom ešte nie sú známe definitívne straty poľnohospodárov, ktorým voda zaplavila 6500 hektárov pôdy, informoval dnes prednosta Krajského úradu v Košiciach Ján Dolný po rokovaní Krajskej povodňovej komisie (KPK).

Podľa Dolného povodne na prelome júla a augusta, keď počas niekoľko dní spadlo na území kraja 200 milimetrov zrážok, ukázali na mnohé veci, ktoré bude potrebné vyriešiť, najmä vodohospodárske pomery na Východoslovenskej nížine.

"V prvom rade musíme vnímať nový aspekt, ktorý sa nám v regióne vytvára, a to sú povodne na malých tokoch" - uviedol Dolný. Spresnil, že silné prietrže nespôsobujú problémy na veľkých tokoch, ktoré sa darí monitorovať a zabezpečovať, ale skôr na malých riekach. Tie sú počas niekoľkých hodín schopné zaplaviť obce tak, že "doteraz sme tento aspekt nepoznali".

Za najväčší problém, pri riešení tohtoročnej povodňovej situácie na úrovni obvodov, ale aj kraja Dolný označil skutočnosť, že povodne ako zvláštny prvok boli pri delení kompetencií vyňaté z jednotného riadenia krízových situácií v štáte. Svoju úlohu zohralo aj striktné dodržiavanie manipulačných poriadkov na vodných dielach a vyskytli sa aj problémy so zabezpečením pracovných síl a techniky vzhľadom na znižovanie stavu Armády SR.

Na prevenciu povodní prijala KPK pre Ústrednú povodňovú komisiu 14 opatrení, ktoré odporúčajú zohľadniť aj v pripravovanom zákone o povodniach. Keďže najväčšie škody na majetku boli spôsobené najmä rómskym spoluobčanom, ktorí si postavili obydlia v inundačnom území tokov, navrhujú okrem iného zakotviť do zákona pre stavebné úrady zákaz vydávať povolenia pre takéto stavby. Úrady životného prostredia by mali zodpovedať za schvaľovanie povodňových plánov obcí, zostavovať povodňové plány obvodov a krajov a predkladať povodňovým komisiám návrhy na odstránenie nedostatkov. Z technických opatrení navrhujú napríklad zabezpečiť pre hasičov na evakuáciu ľudí zo záplavových území vznášadlá s nosnosťou nad 600 kilogramov.

Ako ďalej informoval Dolný, tohtoročné povodne postihli v kraji 73 obcí v okresoch Košice - okolie, Spišská Nová Ves, Trebišov a Michalovce, pričom evakuovať museli 518 ľudí. Najväčšie problémy vznikli na rieke Ondava, kde roztrhlo hrádzu v profile Markovce a kvôli jej sanácii tam stále trvá 3. stupeň povodňovej aktivity. Do záchranných a likvidačných prác sa zapojilo vyše 3200 ľudí, najmä radových občanov, hasičov, policajtov a vojakov.

Najväčšie škody na obydliach majú Rómovia z Bačkova v okrese Trebišov, kde je poškodených osem domov a ich obyvatelia sú stále evakuovaní. Do tejto obce poputuje finančná výpomoc 500 000 korún, ktorú poskytla Košickému samosprávnemu kraju samospráva Stredočeského kraja. Rómovia si postavia nové príbytky už mimo záplavového územia, pričom finančné prostriedky pôjdu cez obce a pri výstavbe využijú aktivačné práce, dodal Dolný.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk