magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Na pretrhnutej hrádzi na Ondave pokračujú prípravné práce na jej rekonštrukciu
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Aug 16 2004 - 01:20 GMT
Markovce/Michalovce (TASR) - Na ľavom brehu Ondavy, kde sa počas povodní na prelome júla a augusta pod náporom veľkého množstva vody pretrhla hrádza, pokračujú prípravné práce na jej rekonštrukciu.

Momentálne do spomínanej lokality nastúpili pracovníci z bratislavského závodu Povodia Dunaja. "Stavenisko odvodňujeme, pripravujeme stavebnú jamu a ak nám počasie dovolí niekedy na budúci týždeň, pravdepodobne, budeme môcť sypať hrádzu," uviedol pre TASR riaditeľ košického odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku Vladimír Kundrát. Dodal, že rozpočet na výstavbu hrádze ešte nie je dokončený. Náklady na rekonštrukciu, ktorá by mala trvať asi dva mesiace, odhadujú vodohospodári na približne 60 miliónov korún.

"Na opravu hrádze je zriadená osobitná skupina ľudí, v súčasnosti sa na jej rekonštrukcii podieľa odborný projektant, inžinierski geológovia v spolupráci so stavebnou fakultou Slovenskej technickej univerzity v Bratislave," doplnil Kundrát. Poznamenal, že na budúci týždeň už by mali byť hotové prvé projekty. Obnova hrádze sa dotkne asi 200-metrov dlhého úseku.

Vody Ondavy po pretrhnutí hrádze zaplavili vyše 3600 hektárové územie a ohrozili sedem obcí Michalovského okresu.

Podľa dostupných informácií bola hrádza vybudovaná v 19. storočí. Jej jadro pozostávalo z betónových panelov.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606