magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košická SAD ukončila polrok so ziskom 8,2 milióna Sk a výnosmi 331 miliónov Sk
@ Aktuálne -> Služby      Aug 13 2004 - 03:46 GMT
(TASR) - Slovenská autobusová doprava (SAD) - Košická dopravná spoločnosť (KDS), a.s., ukončila prvý polrok tohto roku so ziskom 8,2 milióna Sk pri výnosoch na úrovni 331 miliónov Sk.
V rovnakom období vlaňajška hospodáril dopravca so ziskom 11,4 milióna Sk, jeho výkony presiahli 315,2 milióna Sk. "Medziročný pokles zisku o takmer 30 % bol spôsobený nárastom nákladov na motorovú naftu z dôvodu zvýšenie jej ceny. Tieto náklady boli vyššie o 6 miliónov Sk," uviedol pre TASR generálny riaditeľ SAD - KDS Ľubomír Gerši. Z dôvodu obnovy autobusov vzrástli medziročne odpisy o 8,6 milióna Sk a náklady na opravy autobusov o 12,5 milióna Sk.
Štátom dotovaná prímestská a mestská doprava hospodárili v prvom polroku so stratou 32,8 milióna Sk. SAD poskytla v rámci výkonov vo verejnom záujme zľavy v objeme 53,1 milióna Sk, dotácia pokryla len 41,4 milióna Sk z nich.
"V rámci úsporných opatrení sa spoločnosť zamerala predovšetkým na znižovanie spotreby motorovej nafty a ostatných prevádzkových a režijných nákladov," konštatoval Gerši. V sledovanom období dopravca úspešne znížil priemernú spotrebu nafty na 100 kilometrov z 27,66 na 26,80 Sk. V prvom polroku nedošlo k významnejšiemu obmedzovaniu dopravy rušením spojov, práve naopak, niektoré spoje boli upravené s miernym rozšírením podľa požiadavky obcí.
Pokiaľ ide o investície, spoločnosť od januára do júna zakúpila 10 autobusov značky Karosa pre prímestské a tri vozidlá, z toho jeden voz Iliade a dva autokary Scania Irizar pre zahraničné linky.
Košická SAD prepravila v sledovanom období 14,3 milióna osôb, medziročne o vyše 6 % menej, najazdila 11,3 milióna kilometrov, čo je približne na rovnakej úrovni, ako pred rokom. Rast zaznamenala za prvých šesť mesiacov produktivita práca zamestnancov, ktorá narástla o 1,5 % na 126 057 Sk na osobu. Priemerná mesačná mzda vzrástla o 4,7 % na 13 557 Sk.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606