magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Dve obvinené kontrolórky SOI už nemôžu vykonávať štátnu službu
@ Aktuálne -> Služby      Aug 06 2004 - 09:44 GMT
Bratislava 6. augusta (TASR) - Dve kontrolórky Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) obvinené z prebratia úplatku vo výške štyritisíc korún ústredná riaditeľka SOI Nadežda Machútová zaradila mimo činnej štátnej služby.

Rozhodla tak vzhľadom na to, že ide o dôvodné podozrenie zo spáchania trestného činu a ďalšie vykonávanie štátnej služby menovanými osobami by ohrozovalo dôležitý záujem štátnej služby. Kontrolórky 26-ročná Michaela K. a 52-ročná Mária H. zistili viacero chýb v októbri minulého roku na inšpekcii športovej predajne v Košiciach, avšak za úplatok ich do záznamu nezapísali. Udal ich anonym, ktorý telefonoval na riaditeľstvo SOI. Kontrolórky sa neskôr ku korupcii priznali. Hrozí im trest odňatia slobody až na päť rokov. Podľa Machútovej prípad súvisiaci s korupciou postúpila Úradu boja proti korupcii SOI. Policajným orgánom pomáhala pri objasňovaní podozrenia zo spáchania trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa a trestného činu prijímania úplatku inšpektoriek SOI pre Košický kraj.

SOI bude i naďalej spolupracovať s Úradom boja proti korupcii a Prezídiom Policajného zboru tak, aby sa zachovalo dobré meno SOI a jej postavenie medzi podnikateľmi. Záleží jej na tom, aby bolo každému zrejmé, že SOI zastupuje štát a ochraňuje nielen spotrebiteľa, ale celý vnútorný trh. "Inšpektor je verejný činiteľ, ktorého nie je možné získať na stranu porušovania zákonnosti," zdôrazňuje Machútová vo svojom vyhlásení, ktoré poskytla TASR.

Zároveň SOI upozorňuje podnikateľskú verejnosť, že inšpektor je oprávnený pri výkone kontroly len zistiť skutkový stav a tento zadokumentovať do inšpekčného záznamu. Nerozhoduje o tom, či bude začaté správne konanie a nemá ani právomoc na prejudikovanie výšky sankcie. Táto právomoc je výhradne v kompetencii riaditeľa príslušného krajského inšpektorátu SOI.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606