magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

„SLOVENSKÉ DROTÁRSTVO KEDYSI A DNES“
@ Kultúra -> Oznamy      Aug 03 2004 - 10:32 GMT
Na stránkach Cassovia.sk sme vám už priniesli informácie o výstave SLOVENSKÉ DROTÁRSTVO KEDYSI A DNES, ktorú ešte môžete do 12. 9. zhliadnuť vo Východoslovenskom múzeu. Organizátori výstavy sa rozhodli spestriť akciu sprievodnými podujatiami. Už v piatok 6. augusta o 10,30 na Námesti Maratónu Mieru č. 2 si môžete pozrieť ukážky výroby ručne vyhotovených predmetov z drôtu z dielne p. Štefana Smržíka. Atmosféru pred budovou VSM doplní vystúpenie „Združenie skupín historického šermu ViaCassa".

Súčasťou výstavy je predajná výstava drôtených výrobkov vyhotovených rôznymi technikami.

Pokiaľ by ste tento termín nestihli, aj 18. augusta o 14,00 sa na rovnakom mieste môžete oboznámiť s ukážkami rôznych techník drôtených výpletov. Tentoraz to bude práca s drôtom z dielne p. Dariny Kaletovej.

Drotárstvo je staré remeslo povýšené na umenie, o ktorom sa dokonca zachoval cisársky dekrét. Rakúska vláda sociálne dôsledky svojho panovania na území súčasného Slovenska riešila tak, , že cisárskym patentom zo 4. septembra 1852 poskytovala drotárom, podobne ako obyvateľom iných zaostalých slovenských krajov, určité výhody pri vykonávaní podomového obchodu, čo len podporovalo ďalší vzrast ich počtu.

Zistiť presný počet drotárov nie je dnes možné, lebo sa nezachovali nijaké historické materiály v takom stave, aby nám to umožňovali. Údaje o počte drotárov sa preto rozchádzajú. Za najreálnejší a najpravdepodobnejší môžeme považovať údaj zo štatistiky o Trenčianskej župe publikovanej v roku 1877. Uvádza sa v nej, že zo župy odchádzalo do sveta ročne do 10 000 drotárov.

Drotárstvo počas približne 200 - ročného trvania prekonalo svoj vlastný osobitný vývin. Jedným zo základných prvkov drotárskej výroby bol materiál, ktorý drotári pri svojej práci používali. Z tohto hľadiska vo vývoji drotárstva rozoznávame dve obdobia: začiatočné obdobie a vyspelé obdobie drotársko-plechárske. Ïalším činiteľom, ktorý pôsobil na vývin drotárstva, bolo neustále zdokonaľovanie, zvyšovanie remeselnej zručnosti a rozširovanie okruhu prác, ktoré drotári boli schopní vykonávať. V súlade s týmto sa vytvárali nové formy organizácie práce drotárov, menil sa spôsob ich života a majetkovo a sociálne sa diferencovali.

sl   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk