magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Hladiny východoslovenských riek sa stabilizovali
@ Aktuálne -> Región      Aug 03 2004 - 08:33 GMT
Bratislava 2. augusta (TASR) - Východoslovenské rieky Latorica, Bodrog, Hornád i Torysa sa počas pondelka uspokojili a ich hladina nestúpala.

Podľa aktuálnej hydrologickej správy majú rieky ustálenú výšku toku a predpokladajú ich pokles alebo aspoň nezmenený stav. Zmenu môžu priniesť krátkodobo iba lokálne búrky.

Latorica vo Veľkých Kapušanoch mala o 12. hodine ustálený vodný stav 548 cm, Bodrog v Strede nad Bodrogom dosiahol výšku 639 cm. Hornád v Kysaku poklesol o 20 cm a dosiahol 242 cm a Torysa v Košických Olšanoch poklesla najvýraznejšie - o 37 cm pri súčasnej výške 266 cm. Na všetkých vodných tokoch platí stupeň povodňovej aktivity B.

Tretí stupeň povodňovej aktivity na území Prešovského kraja trval aj v pondelok, no krajská povodňová komisia vzhľadom na upokojenie situácie podľa vyjadrení prednostu Krajského úradu v Prešove Jozefa Polačka nezasadala.

Podľa dnešnej správy Krajskej povodňovej komisie v Košiciach v obvode Košice okolie bolo 157 evakuovaných osôb. Na záchranných a zabezpečovacích prácach sa tam podieľalo približne 350 občanov a jedna čata vojakov. V povodí Torysy voda zaplavila približne 50 domov a zatiaľ presne nezistený počet studní a poľnohospodárskych objektov.

Košickému kraju výdatne pomohlo zníženie množstva vypúšťanej vody z vodohospodárskych diel Ružín a Domaša. Najkritickejšia situácia v priebehu nočných hodín bola na území okresu Michalovce, v povodí rieky Ondava v katastroch obcí Markovce, Malčice, Kačanov, Falkušovce, Petrikovce, Hradištská Moľva a Oborín, kde je kvôli zaplaveniu ešte stále uzatvorená štátna cesta 552 v úseku Oborín – Sírnický most.

Povodňová situácia sa stabilizovala aj v Trebišovskom okrese. Záchranné a likvidačné práce, ktoré organizujú obce, naďalej pokračujú. V obci Bačkov je naďalej v základnej škole ubytovaných 26 Rómov z tamojšej osady. Vyhlásené stupne povodňovej aktivity platia na tokoch v Trebišovskom okrese naďalej.

V Spišskonovoveskom okrese odvolali stav ohrozenia v Kluknave. Tretí stupeň povodňovej aktivity trvá naďalej v Krompachoch, Gelnici, Margecanoch, vo Veľkom Folkmári, Matejovciach nad Hornádom, Kojšove, Slovinkách, Spišských Tomašovciach, Žehre, Rudňanoch, Spišskom Hrušove, Hrišovciach a Kolinovciach.

Verejné povrchové vodné zdroje v okresoch Svidník a Stropkov a v meste Giraltovce sú kvôli povodniam preventívne odstavené. Východoslovenskú obec Ličartovce zásobujú pitnou vodou cisternové vozidlá. V okrese Svidník sa vyliala voda z korýt miestnych potokov v obciach Kračunovce, Lučka, Železník a z rieky Topľa z koryta v meste Giraltovce. V okrese Stropkov sú podľa dnešných informácií hlavného hygienika SR Ivana Rovného problémy v obciach Tokajík, Mrázovce, Nižná Olšava, Vyšná Olšava, Vyšný Hrabovec, Lomné, Brusnica, Kolbovce, Krušinec, Krišlovce, Korunková a Turany nad Ondavou. Podľa predbežných informácií povodňami bolo v tomto regióne postihnutých zhruba 50 obcí v štyroch okresoch - Michalovskom, Trebišovskom, Spišskonovoveskom a okrese Košice - okolie.

Obyvatelia oblastí postihnutých povodňami by nemali začať s prácami na odstraňovaní škôd pred obhliadkou poisťovne. Upozorňuje na to hovorkyňa Allianz-Slovenskej poisťovne Lucia Muthová.

Podstatné je podľa nej zachovať poškodené veci k dispozícii a zároveň vedieť preukázať rozsah poškodenia. Obhliadka pracovníka poisťovne je totiž dôležitá na kompletné zdokumentovanie príčiny a rozsahu poškodenia. Dôležité pre poisťovne je pripraviť o škodách fotodokumentáciu, čím sa likvidácia poistných udalostí zefektívni, dodala.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk