magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Povodňová vlna dorazila na južnom Zemplíne do Oborína
@ Aktuálne -> Región      Aug 03 2004 - 08:28 GMT
Oborín/Markovce 2. augusta (TASR) - Záplavové vody z vybreženej rieky Ondava v Michalovskom okrese, ktoré prerazili v sobotu predpoludním jej ľavobrežnú hrádzu a zaplavili časť obce Markovce, dorazili v pondelok až do najjužnejšej a najnižšie položenej časti okresu k obci Oborín.

Ako informoval oborínsky starosta Arpád Csuri, obyvatelia nie sú ohrození, pretože s prívalovou vlnou rátali a na nebezpečných úsekoch postavili hrádze z vriec s pieskom.

"Takúto situáciu sme ešte nezažili" - povedala 31-ročná Rómka Helena Horváthová, ktorej dom stojí neďaleko od tvoriaceho sa jazera v obecnej časti Kucany. Spolu s manželom a desiatkami ďalších Rómov plnila vrecia s pieskom. "Chceme si zachrániť svoje majetky, preto pomáham. Dávame do mechov piesok, že keď príde voda, aby sme ich podávali na miesto" - dodala.

Starosta Csuri vysvetlil, že Oborín je v zovretí troch riek - Laborec, Latorica a Ondava a odtiaľ sa už záplavová voda nedostane nikam, len čerpacou stanicou Kamenná moľva ju musia vodohospodári prečerpať späť do Ondavy.

V Markovciach, kde pocítili hrozbu vodného živlu ako prví v sobotu krátko po deviatej hodine, museli z nižšie položenej časti, kde bývajú hlavne Rómovia, evakuovať približne 200 ľudí. Voda sa im dostala priamo do príbytkov. Niektorí si našli útočište u známych a príbuzných, približne sto ich ešte majú ubytovaných v miestnom klube mladých a priestoroch školy. Podľa starostky Valérie Eľkovej majú ťažké srdce na pracovníkov charity v neďalekých Malčiciach, ktorí im prisľúbili, že sa postarajú o stravu evakuovaným občanom. Raňajky dnes dodali, ale obedy už nie, čím samosprávu dostali do nepríjemnej situácie. Markovčania si napokon museli poradiť sami a rodiny postihnuté povodňami, aj keď trochu neskôr, predsa len obedovali.

Podľa Eľkovej hrozila v Markovciach aj evakuácia 300-kusového stáda hovädzieho dobytka. Chovatelia však čakali do poslednej chvíle a napokon sa živel predsa len umúdril a zvieratá neboli stresované.

Udalosti spojené so záplavami si v obci zaznamenali pre budúcnosť na videozáznam. V Markovciach nepamätajú podobné povodne viac ako 40 rokov. Naposledy sa Ondava vyliala niekedy v 60. rokoch minulého storočia, keď prerazila pravú stranu hrádze. Podľa miestnych zdrojov je tento južný cíp Michalovského okrese neustále skúšaný živlami. Pred rokom postihlo Markovce niečo ako tornádo. Jednému z Rómov odniesol vzdušný vír dokonca strechu, na ktorú sa podarilo obci zohnať peniaze až tento rok. V zime pre zmenu sú v Markovciach časté snehové kalamity.

Pri sanačných prácach na juhu Zemplína pracovali dnes popri vodohospodároch najmä hasiči, ktorí dovážali piesok a vrecia. Podľa riaditeľa OR HaZZ v Michalovciach Miroslava Bystriana stupeň ohrozenia obyvateľstva sa po poklese vodných hladín znížil a teraz príde na rad hlavne monitorovanie epidemiologickej situácie a kontrola zdrojov pitnej vody.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk