magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Budimíri pri Košiciach sa konala tradičná burza starožitností
@ Aktuálne -> Región      Jul 19 2004 - 07:48 GMT
Budimír/Košice 17. júla (TASR) - Tradičná burza starožitností, v rámci ktorej ponúkalo svoj tovar 60 predajcov, spestrila výstavu Košice v čase tureckých vojen s podtitulom V susedstve polmesiaca v Budimíre pri Košiciach.

Burzy, v ktorej predajcovia ponúkali rôzny tovar od striebra, obrazov až po sklo a porcelán, sa zúčastnilo asi 600 návštevníkov. Vedľa budimírskej sýpky ponúkali organizátori podujatia v starom tureckom stane kávu, vodné fajky a pod.

Ako tvrdí košický starožitník Karol Linhart pred 150 rokmi sa na území dnešného Slovenska pohybovali Turci, presnejšie príslušníci Osmanskej ríše. Jej hranice siahali až do priestoru Uhorského kráľovstva. "Územie pod nadvládou Turkov začínalo už pri Rožňave, v osade zvanej Nadabula, čo znamenalo niečo hanlivé, "uviedol pre TASR Linhart. Dodal, že v Košiciach bolo turecké väzenie, turecký bazár a mesto údajne z prítomnosti Turkov profitovalo.

Výstava podľa starožitníka ponúka náhľad do minulosti, ktorá je dokumentovaná mapami nájazdov, textami zachytávajúcimi zaujímavé súvislosti a pod.

Návštevníci Budimíra si mohli prezrieť aj výstavu Košice v dobe Františka a Sisi, ktorá pripomína tri návštevy rakúskeho monarchu v meste v 19. storočí.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk