magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Aktivisti Greenpeace protestovali v Košiciach proti GMO
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Jul 02 2004 - 08:13 GMT
Košice 2. júla (TASR) - Proti geneticky modifikovaným potravinám (GMP) protestovali dnes v pešej zóne Košíc aktivisti ekologickej organizácie Greenpeace.

Robili zároveň informačnú kampaň a prieskum slovenského trhu, či po dvoch mesiacoch od vstupu do EÚ sa k nám tieto potraviny nedostali, pretože v českých obchodoch sa už objavili, uviedol hovorca Greenpeace Juraj Rizman.

Ten síce pripúšťa, že myšlienka GMP nie je zlá. "Ta myšlienka je nasýtiť svet a dať ľuďom viac a kvalitnejšieho jedla. Problém však je, že zatiaľ prvá generácia geneticky modifikovaných organizmov (GMO) a plodín nie je natoľko kvalitná, aby mohla konkurovať konvenčnému poľnohospodárstvu, alebo ho predstihla a GMP zatiaľ nepredstavujú nejakú pridanú hodnotu, niečo lepšie" - zdôraznil Rizman. Podľa jeho slov Greenpeace vidí v používaní GMO stále viac rizík ako pozitív a nebezpečie pre ľudské zdravie i ekosystém.

V Košiciach postavili aktivisti svoj žltý výstražný trojuholník pred obchodným domom Tesco. Podľa Rizmana to nebolo náhodné, pretože podľa prieskumu Tesco v SR odmietlo garantovať, že potraviny predávané pod jeho značkou neobsahujú geneticky modifikované prísady.

Aktivisti Greenpeace už navštívili Nitru a Žilinu a kampaň, počas ktorej upozorňujú spotrebiteľov na riziká GMP a informujú ich, ako sú označované, bude kontinuálne pokračovať. Zatiaľ takéto potraviny na slovenskom trhu nenašli, ale je to len otázka času, kedy sa objavia, dodal Rizman.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606