magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

VZ k zníženiu základného imania VSE sa dnes kvôli neúčasti RWE neuskutočnilo
@ Aktuálne -> Služby      Jun 29 2004 - 01:43 GMT
Bratislava 28. júna (TASR) - Riadne valné zhromaždenie akcionárov Východoslovenskej energetiky (VSE), a. s., Košice, ktoré sa podľa nového návrhu programu rokovania malo zaoberať návrhom na zníženie základného imania spoločnosti o viac ako 178 miliónov Sk, sa dnes (púondelok, 28. júna) neuskutočnilo.

Ako dnes v rozhovore pre TASR uviedol Radovan Stretavský, zástupca Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktoré vo VSE vykonáva akcionárske práva štátu, valné zhromaždenie akcionárov nebolo uznášaniaschopné, pretože zástupcovia minoritného akcionára - spoločnosti RWE Plus AG sa na ňom nezúčastnili. Dátum zvolania mimoriadneho valného zhromaždenia zatiaľ podľa Stretavského nie je známy.

Naposledy sa mimoriadne valné zhromaždenie (MVZ) akcionárov VSE uskutočnilo 27. mája tohto roka. Akcionári vtedy prvýkrát neschválili návrh predstavenstva na zníženie základného imania o 178,239 milióna Sk na 3,185 miliardy Sk, teda o 53 Sk na akciu. Znížením základného imania sa mal vykryť takmer celý objem straty za rok 2002.

Zástupcovia MH SR sa na zmienenom MVZ zdržali hlasovania. Z Fondu národného majetku (FNM) SR totiž nedostali právoplatný mandát na takéto rozhodnutie Chýbalo im rozhodnutie prezídia fondu, ktorý je majiteľom 51 % akcií VSE.

Cieľom návrhu na zníženie základného imania bolo podľa Stretavského maximalizovať pozitívne efekty z realizácie bližšie nešpecifikovaného záväzku štátu voči minoritnému akcionárovi s manažérskou kontrolou, ktorý vyplýva z privatizačných transakčných dokumentov. Pozitívne efekty mali spočívať najmä v maximalizácii dividendy pre FNM a udržaní čo najvýhodnejšej východiskovej pozície štátu pred doprivatizáciou podniku. Návrh na zníženie základného imania nemal mať dopad na výšku vlastného imania, dodal Stretavský.

Majoritným akcionárom VSE je s 51 % FNM SR. Vlastníkom zostávajúcich 49 % spolu s manažérskou kontrolou sa za 5,43 miliardy Sk stala začiatkom roka 2003 nemecká spoločnosť RWE Plus AG.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606