magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Kone za závorou – nový protivojnový román košického autora
@ Kultúra -> Literatúra      Jun 28 2004 - 06:21 GMT
Nový protivojnový román nazvaný Kone za závorou slávnostne predstaví jeho autor Michal Repovský v pondelok 28. júna 2004 o 15. hodine v Knižnici pre mládež mesta Košice na Tajovského 9.

Príbeh sa odohráva v malej východoslovenskej dedinke Stanča okres Trebišov počas II. svetovej vojny. Vznikol podľa rozprávania konkrétnej osoby, je reálnym obrazom utrpenia civilného obyvateľstva, ktoré muselo niesť dôsledky vojny na svojich vlastných osudoch. Názov románu symbolizuje vzťah gazdov k svojmu jedinému majetku, ich snahu ochrániť ho pri prechode frontu. Kone sa vtedy schovávali za závoru, aby nemohli svojvoľne ujsť, ale roľníci robili všetko preto, aby im ich ani nezobrali. Dej umocňuje aj ľúbostný príbeh Zemplínčanky a ruského vojaka. Kone za závorou sú románom, ktorý neglorifikuje osloboditeľov, ale berie ich ako vojakov. Dobrých, ale aj takých, čo ničili, strieľali a spôsobili mnoho zlého.

Kone za závorou sú prvým románom Michala Repovského, ale nie sú jeho autorským debutom. Je to v poradí piata kniha tohto autora. Prvé dve boli preklady rozprávok z ruštiny, tretia profil obce Stanča, štvrtá zbierka 306 ľudových pesničiek. Michal Repovský teraz pripravuje knihu rozprávok pre menšie deti a román pre mládež.

Zuzana Bobriková   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606