magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Festival Zlatý žobrák ukončil záverečný ceremoniál v Štátnom divadle
@ Aktuálne -> Médiá      Jun 07 2004 - 07:30 GMT
Ako sme už informovali, v sobotu sa v Košiciach ukončil Medzinárodný festival lokálnych televízií Zlatý žobrák 2004. Okrem workshopov, prezentácií a prednášok tu medzinárodná päťčlenná komisia posúdila 13 hodín súťažných projekcií čo predstavovalo 44 programov z 9 krajín. Hlavná cena GRAND PRIX GOLDEN BEGGAR išla do Srbska a Čiernej Hory. Tohoročným víťazom sa stala Tv Čačak za film Biela dedina.

Skôr ako prejdeme k charakteristike víťazného diela, stojí za to spomenúť niekoľko súvislostí. Tohoročná účasť (vyše 130 odborníkov z 24 krajín z troch kontinentov), svedčí o narastajúcej popularite. Na záverečnej tlačovej besede prišiel na pretras aj význam festivalu v medzinárodnom a domácom kontexte.

„Po týchto rokoch môžem povedať, že festival je absolútne profesionálny, a bol by taký, keby sa odohrával kdekoľvek vo svete,“ uviedol predseda poroty Američan Ed Baumeister. Vysoko hodnotil najmä skutočnosť, že všetky filmy boli v plnej produkcii lokálnych televízií od scenára, cez hudbu, strih, grafiku a všetky ostatné oblasti súvisiace s produkciou. „Nie je to o súťaži. Je tu viac skutočných výkonov ako udelených cien,“ dodal.

Tento mediálny expert sa zúčastnil všetkých doterajších ročníkov. Na otázku „prečo?“ , odpovedal jednoznačne: „Každý rok, keď si pozriem súťažné filmy, naučím sa oveľa viac, čo sa deje v Európe než z BBC.“

Rovnako ako všetci účastníci, aj on potvrdil, že význam regionálnych televízií narastá a tento trend ostane aj do budúcna, pretože ľudia potrebujú byť informovaní, čo sa deje v ich bezprostrednom okolí možno i viac než o tom, čo sa deje vo vrcholnej politike. Poukazovanie na lokálne problémy v celospoločenskom kontexte nebýva prioritou ústredných televízií, preto „lokálne televízie sú extrémne potrebné pre lokálny servis“.

Prioritou miestneho televízneho vysielania ostávajú praktické informácie. Dopĺňajú vedomosti potrebné pre denný život ľudí z regiónu a objasňujú miestne problémy z viacerých strán. „Ostatné televízie akoby si z nás robili srandu. Namiesto praktických informácií nám niekoľkokrát týždenne poradia, ako byť milionárom,“ uviedol Ed Baumeister na margo „bombastických“ relácií, ktoré majú záujem pripútať si diváka ohurovaním.

Samozrejme, na rad prišlo aj ďakovanie spoluorganizátorom a sponzorom, bez ktorých by sa festival nemohol konať. Riaditeľka festivalu Eva Děkanovská v tomto smere vyzdvihla najmä Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva.

„V európskych odborných kruhoch už každý vie, čo je to cena Golden Beggar. Je to neuveriteľné, že sa ďakuje Holandsku namiesto toho, aby sa poďakovalo Ministerstvu kultúry Slovenskej republiky,“ uviedol člen poroty, šéf Music Box / TV NAŠA Marcel Děkanovský. Ako dodal, podľa jeho názoru ministerstvo doposiaľ festival nepodporilo ani korunou, pretože je v Košiciach a nie v Bratislave.

„Ministerstvo kultúry do dnešného dňa nepomohlo ani odpoveďou na otázku, či prídu dnes večer na záverečný ceremoniál,“ doplnila poznámku riaditeľka festivalu Eva Děkanovská.

Záverečný program v Štátnom divadle sa i napriek tomu niesol v znamení noblesy, aká takému podujatiu prináleží. Okrem vystúpení špičkových umelcov tu mali svoj priestor aj ukážky z ocenených filmov. Víťazný snímok „Biela dedina“, verím, prekvapil všetkých, ktorí ho zatiaľ nemali možnosť zhliadnuť. I keď je v našich končinách Srbsko známe najmä nedávnymi vojnovými konfliktmi, film poukázal na inú, nemenej absurdnú realitu v jednej dedine.

V blízkosti „Bielej dediny“ sa nachádza kameňolom. Keď sa ozýva siréna pred odstrelom, v dedine prebieha mobilizácia. Pastieri zaháňajú ovce a ľudia sa ukrývajú do domov ako do vojenských krytov. To aby ich nezasiahli kamene svištiace vzduchom. Dedinčania márne dlhý čas bojujú proti baníckej loby. „Film ukazuje život v strachu. Podobné príbehy predtým boli spracované už veľakrát, ale tu mohli dedinčania hovoriť o svojom pohľade a pocitoch. Kontrastne poukazuje na to, čo hovorí bohatá spoločnosť a čo ľudia, ktorých banská činnosť ohrozuje. V závere jednoznačne vyznieva, že banská spoločnosť klame. Je to vynikajúco spracované, je to príklad pre ďalších žurnalistov,“ uviedol predseda poroty Ed Baumeister.

Eurokomisár za SR Ján Fígeľ, ktorý prevzal nad festivalom záštitu, vo svojom prejave zdôraznil potrebu posilňovania regiónov a jedným z nástrojom posilnenia je i kvalitný presun informácií, čo je miesto pre lokálne médiá.

Záver desiateho ročníka sa niesol aj v znamení spomienok nad začiatkami, kedy z nadšenia slovenských organizátorov vznikla myšlienka, čo našla svoje miesto na medzinárodnom mediálnom poli. „Je to festival s celoeurópskym významom. Existuje viacero konferencií filmových producentov, ale toto je jediný festival, kde sa stretávajú zástupcovia lokálnych televízií. A som veľmi rád, že existuje,“ predniesol z pódia divadla člen výboru Organizácie verejných a lokálnych vysielateľov a staníc v Holandsku Rudolf Leonardus de Bruin.

Slavomír Szabó


Výsledky súťažnej prehliadky Zlatý žobrák 2004

Zlatý žobrák 2004:

Roger Worrod: "Ak napíšete, že George Bush je idiot, berú to tak, že ste urazili priamo USA"

Grigorij Mesežnikov: Prihováram sa za to, aby sa posilnila úloha lokálnych televízií

Zlatý žobrák mojimi očami

Festival Zlatý žobrák 2004 prilákal zástupcov 24 štátov

Linky z predchádzajúcich ročníkov:

Festival miestnych a lokálnych TV - Zlatý žobrák Košice 2000

Začal Košický žobrák 2000

Skončil 6. Medzinárodný festival mestských a lokálnych televizií "Zlatý žobrák"

K prednáške českého publicistu Jiřího X. Doležala zameranej na "DROGY"

V Košiciach začne 7. ročník medzinárodného festivalu lokálnych televízií : Zlatý žobrák 2001

Začal 7. ročník medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák 2001

Skončil 7. ročník medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák 2001

Kauza vysťahovania Rómov z ČR očami režiséra Dušana Trančíka

Festival lokálnych televízií Zlatý žobrák navštívi aj syn Charlieho Chaplina

Zlatý žobrák začal s témou nanajvýš citlivou – mediálnou etikou

Skončil festival lokálnych televízií Zlatý žobrák Košice 2002

Ostane po Zlatom žobrákovi len žobrácka palica?

Eugene Chaplin sa nevydal v šľapajách svojho slávneho otca, učarila mu hudba...

Festival Zlatý žobrák začal prehliadkou filmov

Chcete osloviť ľudí v televízii?

Zlatý žobrák – žobrák v očiach Slovenska a zlatý v očiach ostatného sveta

Skončil 9. ročník medzinárodného festivalu Zlatý žobrák   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606