magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Zlatý žobrák 2004

Roger Worrod: "Ak napíšete, že George Bush je idiot, berú to tak, že ste urazili priamo USA"
@ Aktuálne -> Médiá      Jun 04 2004 - 03:37 GMT

Druhý deň Medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák 2004 bol okrem súťažnej prehliadky filmových príspevkov venovaný aj téme Korupcia a médiá. Účastníci festivalu sa vo svojej diskusii k prednáške dotkli viacerých žeravých oblastí, ako je korupcia na miestnej, národnej i nadnárodnej úrovni. Tiež prepojenia politických a ekonomických záujmov v náväznosti na médiá. Samozrejme, všetky správy vznikajú na základe informácií z určitých informačných zdrojov a veľa médií nemá snahu prezentovať správy namierené proti vlastným zdrojom. V tomto smere sa hovorilo aj o korupcii médií informáciami.

Oslovili sme moderátora prednášky, herca a televízneho producenta, Švajčiara britského pôvodu Rogera Worroda. Ako tému sme zvolili nezávislosť, čiže slobodu médií.

Myslíte si, že existuje vo svete nejaké médium, ktoré je úplne nezávislé od politických, alebo ekonomických tlakov?

„Nie. Predovšetkým si myslím, že nezávislým môže byť len novinár – jedinec, ktorý robí svoju prácu, a tá je potom v médiu prezentovaná. Vždy budú určité väzby, myslím predovšetkým ekonomické. Každý novinár pritom môže skutočnosť stvárniť len na základe vlastných vedomostí, teda prezentuje svoj uhol pohľadu. Myslím si, že ak má len jeden informačný zdroj, čiže je informovaný jednostranne, môže uverejniť fakty v súlade so skutočnosťou, ale len tou, ktorú pozná.

Ak človek pozná len časť faktov, alebo má informácie, z ktorých nie je možné poskladať celú mozaiku skutočného obrazu, môže informovať len čiastočne a tým meniť negatívne veci na pozitívne, alebo naopak.

Myslím si, že ste, alebo sme slobodná spoločnosť, čo sa prejavuje aj tým, že spravodajstvo nevzniká pod jednou strechou, kde je za dobrého označovaný len jeden človek. Každý štát má však svoje špecifiká. Napríklad Taliansko je teraz v slobode prejavu v médiách veľmi nebezpečnou krajinou. Som si istý, že Berlusconi neoficiálne vlastní a ovplyvňuje veľmi veľa.

Vo všeobecnej situácii, keď ľudia komunikujú, človek dokáže veľa pochopiť zo samotného správania, reči a pohybov tela - neverbálnou komunikáciou. To je veľmi dôležité, aby sme si utvorili vlastný názor, či osoba hovorí pravdu, alebo nie. To však odpadá, keď ľudia neprijímajú informácie na základe pozorovania, ale iba čítajú. Preto sú stále veľmi dôležité fotografie, ešte lepšie nafilmované zábery.

Samozrejme, písané slovo je tiež veľmi dôležité. Vzhľadom na spomínanú a zvyčajnú jednostrannosť získavania informácií je však vždy lepšie prečítať si viacero novín, aby si človek doplnil predstavu, kde sa nachádza pravda. Čítať len svoje obľúbené noviny je ako prijímať kázanie a obracať svoje názory na jeho obraz.

Pre politikov je mimoriadne dôležitá skupina ľudí, ktorá nie je prívržencom tej, alebo onej strany, ale má vlastné názory a ak s politickými stranami sympatizuje, tak len na základe ich reálnych skutkov. Národná strana môže mať napríklad 51 percent a liberálna 49. Po ďalších voľbách to môže byť opačne. Dôležité sú práve tie dve percentá, ktoré svojim zmýšľaním a hlasovaním menia vládu a spoločnosť. A predpokladám, že to sú práve ľudia, ktorí chcú poznať pravdu.

Čím viac a názorovo rôznorodejšie správy prijímate z rôznych médií, tým skôr si môžete utvoriť vlastný obraz o konkrétnej situácii. Ak budete stále čítať len jedny noviny, dobrovoľne na seba necháte vplývať jednostranný názor, ktorý si nakoniec osvojíte. Možno to bude vyhovovať vášmu cíteniu, ktoré sa vo vás začalo vytvárať ešte skôr, ako ste si to médium obľúbili. Ale môže vám to naložiť klapky na oči, a to tak, že budete ignorovať príjem všetkých iných správ. Že budete čítať, len to, čo chcete čítať a úmyselne sa vyhýbať iným vplyvom. Je pravdepodobné, že viac ako 50 percent ľudí to tak aj robí.“

Myslím si, že takmer každý mediálny produkt je už od počiatku vzniku pod určitým záujmovým vplyvom. Založenie novín alebo televízie vyžaduje veľký finančný vklad, ktorý prichádza od konkrétnych ekonomických, alebo politických skupín. Novinári potom zvyčajne pracujú ovplyvňovaní názormi vydavateľa, ktorý ich platí. Ich sloboda prejavu je obmedzená jeho záujmom. Súhlasíte s týmto názorom?

„Áno, všeobecne to môžeme pokladať za fakt. Niektoré médiá majú pritom ešte ďalšie špecifické problémy a obmedzenia. Napríklad v Anglicku kráľovná oficiálne nie je političkou, ale hlavou monarchie na základe kráľovských dedičných práv. Keď v médiu napadnete kráľovnú, berie sa to ako napadnutie a hanobenie Anglicka. Tony Blair je osoba volená obyvateľmi krajiny a môžete o ňom napísať všetko, čo považujete za správne.

V USA je hlava krajiny a parlamentu ten istý človek. Ak napíšete, že George Bush je idiot, berú to tak, že ste urazili priamo USA. Ak v Anglicku napíšete, že Tony Blair je idiot, obvinili ste liberálov, že sa nechajú viesť idiotom, ale to je naozaj rozdielna situácia. Neobvinili ste krajinu a jej ľud.

Z toho dôvodu sú veľmi dôležité zákony, ktoré prijíma demokraticky volený parlament, a ktoré majú priamy vplyv na médiá. Aj keď túžime po zmene, mali by sme, ba musíme pracovať v mantineloch zákonov. Aj keby si všetci čitatelia mysleli, že George Bush je idiot, musíme mať na mysli, že prezentácia tohoto názoru v tlači sa v USA berie ako urážka štátu a jeho obyvateľov. A Spojené štáty americké nie sú idiot.“

Slavomír Szabó

Domovské stránky festivalu: www.festival.sk

Zlatý žobrák 2004:

Grigorij Mesežnikov: Prihováram sa za to, aby sa posilnila úloha lokálnych televízií

Zlatý žobrák mojimi očami

Festival Zlatý žobrák 2004 prilákal zástupcov 24 štátov

Linky z predchádzajúcich ročníkov:

Festival miestnych a lokálnych TV - Zlatý žobrák Košice 2000

Začal Košický žobrák 2000

Skončil 6. Medzinárodný festival mestských a lokálnych televizií "Zlatý žobrák"

K prednáške českého publicistu Jiřího X. Doležala zameranej na "DROGY"

V Košiciach začne 7. ročník medzinárodného festivalu lokálnych televízií : Zlatý žobrák 2001

Začal 7. ročník medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák 2001

Skončil 7. ročník medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák 2001

Kauza vysťahovania Rómov z ČR očami režiséra Dušana Trančíka

Festival lokálnych televízií Zlatý žobrák navštívi aj syn Charlieho Chaplina

Zlatý žobrák začal s témou nanajvýš citlivou – mediálnou etikou

Skončil festival lokálnych televízií Zlatý žobrák Košice 2002

Ostane po Zlatom žobrákovi len žobrácka palica?

Eugene Chaplin sa nevydal v šľapajách svojho slávneho otca, učarila mu hudba...

Festival Zlatý žobrák začal prehliadkou filmov

Chcete osloviť ľudí v televízii?

Zlatý žobrák – žobrák v očiach Slovenska a zlatý v očiach ostatného sveta

Skončil 9. ročník medzinárodného festivalu Zlatý žobrák   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606