magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

JAN BEERDA – OBRAZY: "Reč prírody nepozná hranice"
@ Kultúra -> Výstavy      May 19 2004 - 09:00 GMT
4. máj - 20. jún 2004

Slovenské technické múzeum; Hlavná 88

Pred 14 rokmi reagoval Jan Beerda na inzerát akademického maliara Wiegera Huizengu z Enguienumu a začal u neho navštevovať hodiny kreslenia a maľby. V tom čase sa už zaoberal maľovaním, ale plánoval so rozšíriť svoje umelecké ambície a chcel si tak vytvoriť dobrý základ pre svoj vzťah k maľovaniu. Hodiny maľovania navštevoval celých 10 rokov. Počas tohto obdobia sa začali uskutočňovať aj prvé sólo expozície a postupom času bol požiadaný, aby presunul svoju prácu do výpožičovne umeleckých diel pre spolok "Umenie na mieru" v Kollumerpomp, ktorého je aj doteraz členom. Jeho obrazy sú často vystavované v Kollume, Dokkume, Drachtene, Antwerpách. Je tiež stálym účastníkom tzv. umeleckých trhov.

Od roku 2002 navštevoval hodiny maľby u akademickej maliarky Marianny Polfliet v Kollumerpomp. Tu sa zameriaval na maľovanie modelov. Medzičasom si Beerda otvoril vlastný ateliér v Outwoude, v bývalom spoločenskom dome protestantského kostola. Okrem toho, že sám dáva kurzy maľovania, vedie tri skupiny a rád by svoje maliarske aktivity naďalej rozširoval. Po práci s olejovými farbami a pastelom, je už roky úzko spätý s prácou s akrylom. "Toto je pre mňa materiál, ktorý mi vyhovuje a patrí ku mne," hovorí Jan Beerda.

Posledné roky maľuje okrem incidentálneho figurálneho štýlu podľa modelov, väčšinou krajinky. Jeho prednosťou a láskou je maľovanie Lauwersovho jazera, ako aj okolia Kollumerwaardu. Samozrejme aj na výstave v STM nechýba táto krásna krajina. Ostré žiarivé modré a žlté plochy a široké brázdy sa v rýchlom tempe prelínajú. Tak ako v prírode z vrstiev prastarých nánosov, tak aj na obrazoch Jana Beerdu z jemných navrstvených plôch vznikajú krajiny, ktoré sú na prvý pohľad rozoznateľné.
Priestor a krajina sú hlavné motívy, ktoré dali vznik tejto výstave.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk