magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Deň Zeme: dosť bolo slov – je čas na skutky
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Apr 22 2004 - 03:31 GMT
(Spoločnosť priateľov Zeme – tlačová správa) -- 7 akcií v 6 mestách Slovenska usporiada Spoločnosť priateľov Zeme (SPZ) v rámci Dňa Zeme (22. apríl). Spoločnosť priateľov Zeme je dlhodobo zameraná na riešenie problémov odpadov a toxického znečisťovania, preto náplňou jej akcií na Deň Zeme budú 3 aktuálne témy v tejto oblasti :

1. ZA zavedenie zálohovania nápojových jednorazových PET obalov pre vysokú mieru ich recyklácie (na akciách sa budú zbierať podpisy pod petíciu “za skoré zavedenie zálohovania jednorazových nápojových obalov” a rozdávať informačné materiály na tému “prečo zálohovať nápojové obaly”).

2. PROTI zámerom výstavby spaľovní odpadov (informovanie o týchto zámeroch, čistejších alternatívach). SPZ zašle v najbližších dňoch výzvu VÚC aby nežiadali prostriedky z fondov EÚ na kontroverzné spaľovne odpadov, ale na projekty pre recykláciu a čisté technológie.

3. ZA zavedenie a rozvoj triedeného zberu pre recykláciu a kompostovanie (aktivity popisujeme nižšie).

SPZ usporiada na Deň Zeme informačné stánky, na ktorých bude občanom a zástupcom obcí poskytovať informačné materiály o znižovaní vzniku, zbere a zhodnocovaní odpadov. Pre občanov budú pripravené letáky, brožúry. Ich obsahom sú informácie o škodlivosti zmiešavania odpadov a ich ukladania na skládky, do spaľovní odpadov, o prínose pozitívnych riešení - predchádzaní vzniku odpadov, recyklácii, kompostovaní bioodpadov, o tom ako k nim môže prispieť každý z nás. Pre zástupcov obcí a miest budú na výstave Incheba – Ekotechnika pripravené aj “Príručky pre obce o udržateľnom odpadovom hospodárstve”. Príručka obsahuje podrobný návod na zavedenie a rozvoj triedeného zberu pre recykláciu a kompostovanie, informácie o ekonomickej efektívnosti, zoznam spracovateľov a výkupcov druhotných surovín atď. Samosprávy budú môcť nadviazať spoluprácu so SPZ a získať jej podporu vo forme poradenstva, praktickej pomoci (napr. s osvetou) v rámci rozvoja triedeného zberu odpadov.

Informačné akcie Spoločnosti priateľov Zeme sa uskutočnia v Košiciach (na Hlavnej ul.), Bratislave (na medzinárodnom veľtrhu Incheba – Ekotechnika a na Nám. SNP), v Nitre, Prešove, Liptovskom Mikuláši, Prievidzi a Poprade.

Okrem informácií budú môcť občania získať aj tlačivá, ktorými môžu poukázať 2% z už zaplatnej dane pre prácu Spoločnosti priateľov Zeme na znižovaní znečistenia životného prostredia.


Ladislav Hegyi
predseda združenia   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606