magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

„Ochranu životného prostredia by nemali riadiť znečisťovatelia“
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Mar 04 2004 - 03:07 GMT
(Spoločnosť priateľov Zeme – tlačová správa) -- Lídri 26 mimovládnych organizácií pre ochranu životného prostredia a spotrebiteľov usporiadali včera pred Ministerstvom hospodárstva SR (MH) protestnú akciu voči postoju ministra hospodárstva P. Ruska, ktorý marí zavedenie zálohovania nápojových jednorazových obalov. Robí to v čase, keď občanmi volení parlament a vláda SR dávno schválili základnú legislatívu pre zálohovanie nápojových jednorazových obalov , ktorá sa pripravovala rok za účasti odborníkov zo všetkých sektorov spoločnosti. Vyhláška, ktorú rozporuje ministerstvo hospodárstva mala byť posledným krokom. Tým ho však blokuje, pričom P. Rusko na tento postoj nemá odborné podklady.

”Cieľom akcie bolo poukázať na to, že súčasný postoj P. Ruska prenáša moc rozhodovať o riešení problémov z občanmi volených a zodpovedných inštitúcií na tých, ktorí tieto problémy spôsobujú,” uviedol Ladislav Hegyi, predseda Spoločnosti priateľov Zeme. Práve tí prispeli k zvýšeniu množstva odpadov vytlačením vratných nápojových obalov obalmi na jedno použitie. Otvorene tiež vystupujú proti prevencii - znižovaniu vzniku odpadov, proti podpore opätovného používania obalov, vyšším mieram recyklácie odpadov z obalov.

Zároveň chcú akciou poukázať na zbytočne zvýšené znečisťovanie životného prostredia v prípade nezavedenia tohoto opatrenia do praxe. Zástupcovia mimovládnych organizácií zaslali po akcii ministrovi listy, v ktorých ho požiadali o podloženie jeho tvrdení odbornými štúdiami. Vyslovili názor, že nimi nedisponuje a jeho súčasný postoj nie je výsledkom odborných analýz, len kopírovania skreslených tvrdení lobbistických skupín niektorých obchodných reťazcov a výrobcov nápojov.

Súčasťou akcie bol aj recesistický happening odhaľovania upravenej tabule Ministerstva životného prostredia SR (MŽP) jedným z účastníkov akcie v maske Pavla Ruska. Tabula s nápisom MŽP SR bola doplnená o text ”odpadové hospodárstvo SR už riadi Coca Cola a Coop Jednota”.

Zálohovanie nápojových jednorazových obalov podporuje aj Združenie miest a obcí Slovenska, 80 mimovládnych spotrebiteľských a ekologických organizácií, odborníci z 3 univerzít… Podľa prieskumu verejnej mienky agentúry Focus z decembra 2003 je väčšina občanov SR - 57,8% - za zavedenie zálohovania nápojových jednorazových PET obalov, takmer 4% sa nevedeli vyjadriť. Celý niekoľko ročný demokratický a odborný proces prípravy obalovej legislatívy je však marený klamlivou kampaňou niektorých obchodných reťazcov a výrobcov nápojov, ktorá žiaľ ovplyvnila ministra hospodártva.

Nezavedenie zálohovania nápojových obalov by spôsobilo znečisťovanie prostredia odpadmi o desaťtisíce kusov nápojových obalov.

V prípade záujmu o viac informácií prosím kontaktujte Ladislava Hegyiho (0903 628 503), ak máte záujem o fotografie z akcie prosím kontaktujte nás na telefónnom čísle 0903 669 886.


Radoslav Plánička
Spoločnosť priateľov Zeme


Mimovládne organizácie účastné na akcii :
Spoločnosť priateľov Zeme
Nadácia Ekopolis
Dubnická Environmentálna Skupina
Greenpeace
Priatelia Zeme Slovensko
Združenie Slatinka
SZOPK Prešov
MV SZOPK - Bratislava
Bratislavské regionálne ochranárske združenie
Environmental Lobbing Facility
Za Matku Zem Bratislava
Za Matku Zem Prešov
VLK - Lesoochranárske zoskupenie
Sloboda zvierat
Združenie Občan a demokracia
ArTUR - Architektúra pre trvalo udržateľný rozvoj
Centrum komunitného organizovania, Bratislava


Písomne zaslali svoje podporné vyhlásenie aj spotrebiteľské združenia:
Ochrana spotrebiteľa, agentúra Žilina
Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska, Stará Ľubovňa
Asociácia užívateľov bytov, Banská Bystrica
SOZOS Košice
Združenie na ochranu práv spotrebiteľov (ZNOPS) Prešov
ZNOPS Krompachy
ZNOPS Stará Ľubovňa
ZNOPS Martin
ZNOPS Poprad
Spoločnosť priateľov Zeme
pošt. adresa: P.O.BOX H-39, 040 01 Košice
kanc. Alžbetina 53, Košice, tel./fax: 055 / 677 1 677
e-mail: spz@spz.sk   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606