magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

“Vianočná recyklácia” pomohla prírode i ľuďom
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Dec 22 2003 - 04:41 GMT
(Spoločnosť priateľov Zeme – tlačová správa) -- Dve nákladné autá šatstva, rôzne hračky, knihy, kuchynské potreby, kočíky, chladničky, odšťavovače a iné elektrospotrebiče si našli nových majiteľov a opätovné využitie, čím sa predišlo vzniku množstva odpadov. Počas 4 dní si z prinesených vecí prišlo vybrať veci na ďalšie použitie viac ako 500 občanov (z toho vyše 20 bezdomovcov). To je výsledok environmentálno - charitatívnej akcie usporiadanej v Košiciach mimovládnou organizáciou Spoločnosť priateľov Zeme (SPZ) v dňoch 8.12. do 17.12. 2003. Výťažok z tejto akcie trvajúcej 8 dní je 7 300 Sk. SPZ ho použije na podporu aktivít na ochranu životného prostredia.

Bol to už šiesty ročník tejto úspešnej ekologicko - charitatívnej akcie. Aj tento rok akciu pripravila Spoločnosť priateľov Zeme za pomoci Adventistickej agentúry pre pomoc a rozvoj - Adra.

Vianočná recyklácia bola zameraná na pomoc prírode a ľuďom v núdzi a to tým, že občania mohli nosiť na miesto akcie nechcené, ale ešte použiteľné veci, a za dobrovoľný príspevok si z týchto vecí vybrať čokoľvek na ďalšie použitie (istá forma ekoburzy). Sociálne slabí občania si mohli zobrať prinesené staré veci bezplatne.

“Vianočná recyklácia” tak pomáha životnému prostrediu - opätovné používanie výrobkov šetrí prírodné zdroje, energiu a znižuje vznik odpadov; sociálne slabším občanom - mnohým ľuďom v núdzi, ktorí získali bezplatne užitočné výrobky. Akcia má aj ekonomický prínos pre občanov – za minimálny príspevok si mohli vybrať z použitých vecí, čím mohli ušetriť finančné prostriedky. Zároveň podporili aktivity chrániace životné prostredie. Touto akciou chce Spoločnosť priateľov Zeme ukázať v praxi prínos opätovného používania starých vecí. Verí, že aj v Košiciach bude v najbližšej budúcnosti vytvorené zariadenie podobného zamerania s celoročnou prevádzkou. Rokovania o jeho vytvorení už prebiehajú medzi magistrátom mesta Košice, mimovládnymi organizáciami a firmou Kosit, ktorá zabezpečuje nakladanie s odpadmi v meste Košice. Opätovné používanie je jednou z výborných možností ako predchádzať vzniku odpadu, čo je prvoradou povinnosťou mesta i občanov, vyplývajúcou zo zákona o odpadoch.

Úspešné výsledky “Vianočnej recyklácie” boli možné vďaka dobrej vôli občanov a samozrejme aj vďaka mediálnej podpore partnerov akcie: program NAŠA, Okey -TOP Rádio, Kiks rádio a Košický večer.

Spoločnosť priateľov Zeme ďakuje za pomoc aj oddeleniu separovaného zberu spoločnosti Kosit
a.s., všetkým dobrým ľuďom a médiám, ktoré pomohli pri realizácii tohtoročnej Vianočnej recyklácii.


Spoločnosť priateľov Zeme
pošt. adresa: P.O.BOX H-39, 040 01 Košice
kanc. Alžbetina 53, Košice, tel./fax: 055 / 677 1 677
e-mail: spz@changenet.sk   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606