magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Čechomor vám ponúka folklór v netradičnej rockovej podobe
@ Kultúra -> Oznamy      Oct 28 2003 - 09:07 GMT
(GreArt - tlačová správa) - Už 3. novembra o 19:00hod. zažijú Košice, konkrétne Športová hala ( Pri Jazdiarni 1 ), jedinečný koncert jednej z najobľúbenejších súčasných českých kapiel – skupiny Čechomor.

Skalným fanúšikom nie je potrebné originálne zoskupenie hudobníkov s netradičným prístupom k folklóru predstavovať, pre nezasvätených prinášame niekoľko stručných informácií.

Čechomor sa dal dokopy r.1988, kedy vystupoval pod názvom 1. Českomoravská nezávislá hudební společnost. Hráčsky, spevácky a harmonizačný talent členov skupiny spôsobil, že sa postupne na českej hudobnej scéne vykryštalizovala nová, svieža, no predovšetkým svojská a netradičná kapela, zaoberajúca sa interpretáciou českej a moravskej ľudovej hudby, pojatím ale zďaleka prevyšujúca medze tradičných folklórnych súborov.

Franta Černý, Karel Holas, Radek Poboøil, Michal Pavlík a Radek Klučka sa v originálnych úpravách ľudových piesní inšpirujú folklórom nielen z oblasti Čiech a Moravy, pričom ho nevnímajú ako niečo tradičné, čo patrí k spomienkam pre pamätníkov, zároveň ho však ani netransformujú do lacnej, násilne spopularizovanej podoby.

Nápevy a texty piesní skupina interpretuje vo vlastnom, mimoregionálnom poňatí. Členovia kapely tak dokázali vytvoriť niečo medzi národnými piesňami a vlastnými popevkami, medzi hudbou spôsobujúcou tanečný ošiaľ a posvätnosťou chrámového spevu, niečo svojské medzi zábavou „panstva“ a „poddaných“, umením zámkov a hudbou dedinských veselíc.

Vzniká tak dokonalá hudba, ktorá čiastočne vychádza z keltského rocku, no má ďaleko od jeho kopírovania. Má však blízko k ideálu pestrého, veselého, sviežo-iskrivého zvuku.

Skupina Čechomor získala vlani v ČR tri ceny Akadémie populárnej hudby za najlepšiu skupinu roka, najlepší album roka a najlepšiu pieseň roka.

Zatiaľ najväčšie turné absolvoval Čechomor r.2002, kedy odohral 26 koncertov po celej ČR a jeho vystúpenia navštívilo viac ako 40 000 fanúšikov. Popri domácich koncertoch navštívili členovia kapely aj USA, Poľsko, Francúzsko a Holandsko a všade sa tešili priazni verejnosti.

Čechomor sa podieľal aj na úspešnom filme Petra Zelenky „Rok ďábla“, ktorý získal vlani hlavnú cenu na filmovom festivale v Karlových Varoch.

Pozývame vás na neopakovateľný koncert jedinečných hudobníkov, pri návšteve ktorého sa vám „rozihrajú všetky žilky v tele“.

Vstupenky v hodnote 220.-Sk si môžete zakúpiť v MIC ND Dargov, v ICMK na Hlavnej 59, alebo priamo u organizátora v Agentúre GreArt na Bielej 3, tel.:623 25 68.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk