magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

György Varga
@ Kto je kto      Apr 09 2002 - 15:23 GMT
generálny konzul Maďarskej republiky

nar: 19.08.1954 / Budapešť


stručný životopis: Po ukončení budapeštianskeho gymnázia pokračoval v štúdiu v tom istom meste na Filozofickej fakulte Univerzity Loránda Eötvösa, odbor čeština - maďarčina. Absolvoval aj ročné štúdium z dejepisu na Filozofickej a z práva na Právnickej fakulte tej istej univerzity.

Po dokončení štúdií pracoval ako prekladateľ krásnej literatúry, tlmočník, písal eseje a štúdie o literatúre. Od revolučných zmien, ktoré nastali vo východnej časti Európy koncom osemdesiatych rokov, začal byť aktívny v politickom dianí. V rokoch 1998 až 1990 pôsobil ako stály spolupracovník československého vysielania Rádia Slobodná Európa. Bol ich prvým krešpondentom z bývalých "socialistických" zemí mimo Československa.

V roku 1990 bol na návrh maďarského premiéra Jozsefa Antalla menovaný na post Veľvyslanca Maďarskej republiky v Československu. Po ukončení svojej diplomatickej misie v rokoch 1996 až 1998 sa opätovne venoval prekladu kníh, písal eseje a štúdie, zaoberal sa makroekonomickým poradenstvom a analýzami pre investorov z Maďarskej republiky so záujmom o pôsobenie na českom trhu. Zároveň sa venoval aj politickej publicistike o SR a ČR.

V lete v roku 1998 na výzvu ministra zahraničných vecí MR Jánosa Martonyiho sa vrátil na ministerstvo zahraničných vecí ako riaditeľ stredoeurópskeho odboru. Na jar v roku 2000 dostal ponuku na dva posty vedúcich misií. Bez váhanie si vybral možnosť pôsobiť v Košiciach. Do funkcie generálneho konzula MR na Slovensku bol uvedený 10. augusta 2000.


dôležité informácie: Generálny konzul MR na Slovensku György Varga mal už pri vstupe do politiky aktívne styky s vtedajšou československou emigráciou. Má mimoriadne blízky vzťah k dielu spisovateľa Bohumila Hrabala, s ktorým sa aj osobne stretol a preložil viacero jeho diel do maďarčiny. Aj vzhľadom na krátkosť času od revolučných zmien po rozpad Československa bol jedniným veľvyslancom slobodného Maďarska v bývalom slobodnom Československu.

obľúbené jedlo: halászlé
obľúbený nápoj: paradajkový džús
obľúbený spisovateľ: Bohumil Hrabal
obľúbený film: "Film režiséra Ingmara Bergmana Siedma pečať. Videl som ho aspoň päťkrát."
obľúbená hudba: "Všeobecne je to klasika. Momentálne najviac počúvam Wolfganga Amádea Mozarta a Gustava Mahlera. Mám rád aj kvalitný jazz a modernú hudbu, klasika však dominuje. Keď idem autom z Košíc do Budapešti, zvyčajne mi to vychádza tak, že si cestou dokážem vypočuť jednu celú operu. Napríklad Mozartovovo dielo Don Giovani."
obľúbený maliar: "Csontváry Kosztka Tiredav - maďarský maliar, ktorý sa narodil na území terajšieho Slovenska. Pochádza zo začiatku 20. storočia a maľoval aj Tatry. Taktiež je to Jan Zrzavý - český autor zo začiatku 20. storočia."
obľúbená osobnosť: "Čínsky filozof a básnik Lao ´c."

slabosť:

životné krédo: "Držať sa pravdy a hovoriť pravdu za každú cenu."

najväčší zážitok: "Chvíľa, keď som sa takmer zo dňa na deň stal veľvyslancom v bývalom Československu. Príprava na uvedenie do funkcie trvala niekoľko mesiacov. Všetko išlo rýchlo a cieľ bol taký blízky, že to vnímam ako svoj najväčší zážitok."

poznávacie znamenie: Hovorí brilantnou češtinou, dokonca bez známok zahraničného prízvuku.

kontakt: GENERÁLNY KONZULÁT MAÏARSKEJ REPUBLIKY
Hlavná 67, 04001 Košice
Telefón: (421) 095/7282021
Fax: (421) 095/7282023   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk