magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

MVO začali petičnú akciu za skoré zavedenie zálohovania nápojových PET obalov
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Jul 04 2003 - 07:07 GMT
(Spoločnosť priateľov Zeme – tlačová správa) -- Občianske organizácie pre ochranu životného prostredia združené v “Trenčianskej environmentálnej sieti”, Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska, Spoločnosť priateľov Zeme a Fakulta ekológie a environmentalistiky Technickej Univerzity vo Zvolene začínajú v týchto dňoch petičnú akciu “za skoré zavedenie zálohovania jednorazových nápojových obalov”. Petícia je adresovaná poslancom Národnej rady SR, Ministerstvu životného prostredia SR (MŽP) a výrobcom nápojov a obchodu.

Petícia je reakciou občianskych iniciatív na neetické správanie sa združení výrobcov nápojov a obchodu, ktoré sa pokúšajú zavádzaním zmariť zavedenie tohoto opatrenia, schváleného v legislatíve SR, do praxe. Posúvanie termínu zavedenia zálohovania nápojových PET obalov zo strany MŽP zneužívajú viacerí zástupcovia výrobcov nápojov a obchodu na demagogické útoky proti, namiesto prípravy funkčného systému. Tak, ako funguje už roky napríklad v 5 európskych krajinách s vysokým prínosom pre životné prostredie.

Je samozrejme potrebné poskytnúť výrobcom nápojov a obchodu čas na prípravu systému zálohovania jednorazových nápojových obalov (skúsenosti zo škandinávskych krajín - 8-12 mesiacov). Avšak MŽP stanovilo vo vyhláške zavedenie zálohovania jednorazových nápojových obalov už začiatkom januára 2003. Preto ak MŽP stanoví termín začatia zálohovania jednorazových nápojových PET obalov na konci roku 2003 alebo 1.1. 2004, splní si nepísanú zodpovednosť poskytnutia časového priestoru pre prípravu priemyslu nápojov a obchodu. Ak ho nevyužijú, bude to jedine chyba výrobcov nápojov a obchodu.

Toto opatrenie je naliehavo potrebné pre zníženie znečisťovania nášho životného prostredia. Zálohovanie je najúčinnejším systém zberu pre recykláciu, eliminuje nelegálne vyhadzovanie odpadov z nápojových obalov do prírody, ulíc, parkov a odstraňuje diskrimináciu opakovane používaných obalov.

Túto petičnú akciu povedú občianske organizácie a odborníci až do zavedenia zálohovania jednorazových nápojových obalov do praxe v SR.


Ladislav Hegyi
Spoločnosť priateľov Zeme   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606