magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

21. jún – zapojte sa do Sviatku hudby, či už ako hudobníci, alebo poslucháči
@ Kultúra -> Oznamy      Jun 11 2003 - 12:00 GMT
„Princípy tohto sviatku sú jednoduché. Mesto patrí hudobníkom a koncerty sú zadarmo,“ objasnil riaditeľ Francúzskej aliancie Bruno Boyer Sviatok hudby, ktorý sa v prvý letný deň bude konať aj v uliciach Košíc.


Sviatok má svoj pôvod vo Francúzsku a podľa informácií riaditeľa sa ho zúčastňuje až 8 tisíc hudobníkov v rôznych mestách jeho domova. Počet štátov, ktoré sa k tradícii pridávajú, narastá každým rokom.„Vtedy aj tí najslávnejší hudobníci, ktorí inak zarábajú milióny, hrajú na uliciach zadarmo,“ dodal.

Ako by mal teda prvý letný deň v Košiciach vyzerať? Prevažne na Hlavnej ulici by mali vyhrávať skupiny, sólisti a to každej úrovne, vítaní sú filharmonici i začiatočníci. Sviatok nie je prísne organizovaný. Starosta Starého mesta Ján Süli a Magistrát mesta Košice sú len iniciátori, ale účasť závisí od dobrovoľnosti a nadšenia hudobníkov. Vyzývajú ich, aby prišli do centra mesta ľuďom zahrať. Ide o prvý experimentálny ročník a hudobníci sú na Hlavnej ulici vítaní najmä medzi 14,00 a 21,00. Francúzska aliancia a iniciátori zo samosprávy mesta predpokladajú, že po čase môže vzniknúť nová tradícia, ku ktorej sa pripoja ostatné slovenské mestá. Jej cieľom je okrem iného aj lámanie bariér medzi poslucháčmi a hudobníkmi, ako i medzi hudobnými štýlmi. Vítaní sú teda hudobníci v rozhraní od folklóru, či klasiky až po tvrdý rock.

Z hľadiska organizácie vystúpenia je dôležité len to, aby si hudobníci, ktorí ku svojej produkcii potrebujú elektrický prúd, radšej už vopred dohodli pripojenie s majiteľmi predajní v centre.

Bohatosť programu a štýlov teda závisí od hudobníkov, ktorí sú ochotní sa do akcie zapojiť. Určitým bonbónikom má byť hosť z krajiny, kde sa tento sviatok zrodil. Francúzska skupina CHEVRY bude mať svoje koncerty o 14,00 na Hlavnej ulici pred Slovenským technickým múzeom a o 19,00 na Vrátnej ulici v reštaurácii Nebo – Peklo.

Produkcia tejto skupiny sa zaoberá typickým francúzskym štýlom – šansónom. Na Hlavnej zahrá skladby v štýle Edith Piaf, večer na koncerte o 19,00 sa prezentuje vlastnými skladbami.

Na prezentácii programu sa zúčastnil aj starosta Ján Süli. Zaujímalo nás, ako je to, ak sa niekto rozhodne zahrať si na ulici kedykoľvek. Porušuje tým zákon, alebo nejaké iné nariadenia?

„Takíto hudobníci inak potrebujú povolenie na zaujatie verejného priestranstva, ktoré zvyčajne na úrade dávame zadarmo. Nemožno však hrať napríklad pred Ústavným súdom, alebo pred kostolmi v čase omše. 21. júna však hudobníci môžu v meste hrať aj bez toho, aby žiadali o povolenie na zaujatie verejného priestranstva,“ povedal starosta Süli.

Na otázku, či považuje pouličných hudobníkov, alebo za umelcov, odpovedal: „Nemyslím si, že je to žobranie. Rád si vypočujem dobrého hudobníka aj na ulici. A nakoniec, ak niekto za mnou príde, že chce sponzorstvo – napríklad milión – na nejaký projekt, akciu, to nie je žobranie?“

Za magistrát mesta odpovedala vedúca oddelenia sociálnych vecí a kultúry Darina Mášiková:“Pouliční hudobníci patria ku koloritu mesta. Je pekné niekedy sa zastaviť a započúvať.“

Verme teda, že sa nájde dosť dobrovoľníkov, aby bolo koho počúvať aj 21. júna. Hlásiť sa nemusia nikde. Stačí prísť a zahrať, zaspievať.

Slavomír Szabó   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk