magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Železiar pripravil popoludnie i večer plný folklóru v Štátnom divadle
@ Kultúra -> Oznamy      May 22 2003 - 15:29 GMT
Vznik folklórneho súboru Železiar sa datuje v októbri 1963, čo je už úctyhodná 40-ročná existencia, pretavujúca sa i do profesionálnej kvality. Milovníci folklóru majú možnosť zhliadnuť premiéru nového programu 29. júna v Štátnom divadle. Program nazvaný Gadži, Romale-Čhavale začne o 19,00. Ešte skôr, v ten istý deň, ale o 16,00 na rovnakom mieste si môžete pozrieť program s názvom „O všetkom skoro pravdivom“. Ten pripravil detský folklórny súbor Železiarik, ktorý popri súbore Železiar pôsobí už od roku 1974.

Gadži, Romale-Čhavale

Folklór Zemplínčanov, Maďarov a olaských i usadených Rómov zo Slovenska, Maďarska a Rumunska v interpretácii folklórneho súboru Železiar.

Program je zostavený z hudobných , tanečných a vokálnych foriem dodnes živej kultúry olaských i usadených Rómov. Zastupujú ich piesne a tance z regiónov Zemplín, Šariš, Szatmár, Százcsavas a Maroš. Protipólom romskej tradičnej kultúry sú ukážky folklóru Zemplína a Kalotaszegu.


Scenár a réžia: Vladimír Urban
Choreografia: Vladimír Urban, Vladimír Michalko, Attila Oláh
Hudba: Milan Rendoš, ¼uboslav Hudák a členovia ľudovej hudby súboru Železiar
Vokálna príprava: Andrea Rendošová
Taneční pedagógovia: Aniko Lépesová, Katka Jurková, Peter Papcun, Tatiana Mrážiková
Hostia:
Hudobníci: Michal Noga ml. a Ján Tej zo súboru Borievka
Tanečníci: Vladimír Michalko a Mariana Svoreňová zo súboru Hornád   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk