magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Skončil 6. Medzinárodný festival mestských a lokálnych televizií "Zlatý žobrák"
@ Aktuálne -> Médiá      Apr 09 2002 - 10:24 GMT
Medzi najvýznamnejšie kultúrne podujatia v meste Košice patrí Medzinárodný festival mestských a lokálnych televízií "Zlatý žobrák", ktorý poskytuje kontakty, prezentáciu programov a ich výmenu medzi televíziami s miestnym pôsobením. Ten tohoročný začal v stredu 11. októbra 2000. O jeho programe i začiatku sme už na stránkach www.cassovia.sk informovali.

V sobotu 11. októbra zvolali organizátori tlačovú besedu, na ktorej informovali o priebehu a výsledkoch podujatia. To sa vyznačovalo skutočne priateľskou atmosférou, čo môžeme potvrdiť aj na základe vlastných kontaktov a sledovania jednotlivých akcií. Pred novinármi priblížili svoje pocity, ale predovšetkým fakty Eva Děkanovská - riaditeľka festivalu, Ed Baumeister z USA - predseda poroty a Marcel Děkanovský - ako šéf usporiadateľskej organizácie Tv Naša.

Ed Baumeister vo svojej úvodnej reči načrel do histórie televízie, ktorá bola vo svojich počiatkoch veľmi nákladná na zariadenie i prevádzku. Výsledkom bolo, že len veľké a bohaté spoločnosti, prípadne tie, ktoré boli podporované štátom, si mohli dovoliť prevádzkovať vlastné vysielanie. Dôsledkom toho stavu boli všetky televízie centralizované a ich vysielanie často vzdialené problémom, ktoré trápili obyvateľov štátu mimo hlavného mesta. Až v posledných rokoch sa založenie a prevádzkovanie televízie stalo finančne akceptovateľným aj pre menšie spoločnosti, následkom čoho vznikli mnohé malé nezávislé štúdia, poskytujúce kompletný spravodajský servis obyvateľom jednotlivých regiónov.

Podľa jeho vyjadrenia, a táto myšlienka tu potom zaznela aj z úst ďalších rečníkov, Zlatý žobrák 2000 je jasným dokladom kvalitatívneho nárastu lokálnych televízií z amatérskych nadšencov na nadšených profesionálov. V súčasnosti už žiadna téma nie je mimo dosahu lokálnych televízií, pričom práve tieto pomáhajú obyvateľom riešiť miestne ale citlivé konflikty, pomáhajú vo zvyšovaní vzdelanostnej úrovne regionálnej histórie, podporujú umelcov a iné osobnosti, ktoré i napriek nespornému talentu stoja v tieni záujmu centrálnych orgánov štátu.

Je tu ešte jeden bod mimoriadnej dôležitosti. V čase, keď mnohí jednotlivci i skupiny poukazujú na to, že globalizácia môže ohroziť existenciu špecifík kultúry jednotlivých regiónov, miestne pôsobiace televízie zohrávajú úlohu mimoriadne dôležitú. Ed Baumeister v tomto zmysle uviedol: "Lokálna televízia bude nepriaznivým dôsledkom globalizácie neustále úspešne odporovať."

Riaditeľka festivalu Eva Děkanovská vyzdvihla na európske pomery špecifikum slovenských mestských a lokálnych televízií, ktoré vzniklo vďaka sieťovaniu do TV Global. Podľa jej názoru festival prispel aj rozvoju odborného poradenstva na medzinárodnej úrovni, čo sa musí zákonite objaviť aj ďalším rastom kvality programov.

Z komentárovej časti prínosu festivalu však prejdime na súhrn faktov, v ktoré doplnia chýbajúce informácie.

Organizátormi festivalu boli Nadácia City TV, TV Naša, TV Global, Asociácia lokálnych a mestských televízií. Spoluorganizátorom bolo Veľvyslanectvo USA v SR. Hlavným sponzorom v roku 2000 bola spoločnosť B. M. G. Invest, avšak pomohla aj rada ďalších, festival sa mohol napríklad konať aj vďaka technickej pomoci spoločnosti Centron Slovensko. Záštitu nad festivalom prevzal štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Figeľ.

Deň účastníkov festivalu bol rozdelený podľa štruktúry: dopoludnia súťažné prehliadky programov, súčasne prebiehala programová burza, teda možnosť vzájomnej výmeny programov medzi lokálnymi televíziami. Popoludní sa konali prednášky, workshopy, semináre a prezentácie nových technológií.

V roku 2000 sa na festival Zlatý žobrák prihlásilo 116 účastníkov, z toho asi 50 zahraničných hostí z 39 spoločností, ďalší účastníci boli z 21 slovenských spoločností. Prihlásených bolo 16 krajín, medzi nimi Rakúsko, Bielorusko, Bosna-Hercegovina, Česká republika, Dánsko, Maďarsko, Macedónia, Moldava, Nórsko, Poľsko, Rumunsko, Veľká Británia, USA, Juhoslávia a Slovensko. Veľké zastúpenie mali účastníci z Juhoslávie konkrétne z miest Pančevo, Niš, Novy Kneževac, Novy Sad, Trstenik a ďalších.

Z ponuky účastníkov festivalu organizátori vybrali vyše 20 hodín programu. Išlo o viac ako 40 príspevkov, pričom asi 90 percent tvorili dokumentárne snímky. Raritne pôsobili najmä TV BTR Nacional z Macedónie, ktorá je prvá rómska televízia na svete a TV Stop z Dánska, ktorá televíznou formou protestuje proti mediálnemu ohlupovaniu občanov.

Z prednáškovej činnosti je možné vyzdvihnúť prínos Johna Prescotta Thomasa z USA z Veľkej Británie, ktorý sa venoval téme "Etika v žurnalistike". Tento muž dlho pracoval v BBC-Bristol a bol jedným zo zakladateľov úspešnej regionálnej anglickej TV West Country Television. Rovnako svojim vystúpením zaujal aj Irwin Starr z USA, ktorý je známy ako skúsený manažér. Pred 20-timi rokmi spojil lokálne TV v Milwaukee do veľkej siete CNBC. Skutočným spestrením a témou na diskusiu bola prednáška českého publicistu časopisu Reflex, Jiřího X. Doležala, ktorý je známy ako obhajca mäkkých drog.

Po tlačovej besede v sobotu o 19,00 začal slávnostný záverečný program v Dome umenia. Účastníci festivalu i pozvaní hostia mali možnosť zhliadnuť kvalitne pripravené i prevedené slávnostné odovzdávanie cien víťazom. Podujatie malo na košické pomery vysoko nadštandardnú úroveň a vyrovnalo sa slávnostným ceremoniálom celoštátnych našich či zahraničných veľkých televízií. Po kultúrnom programe nasledovalo vyhlasovanie víťazov s týmito výsledkami:

1. Hlavnú cenu Zlatý žobrák Košice 2000 venoval štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Figeľ za film "Helmut Bistika". Film približuje umelcovu osobnosť, zároveň poodhaľuje podnety a procesy podmieňujúce vznik umeleckého diela od prvotnej myšlienky po finálne spracovanie.

ocenený: TV Naša, Košice, Slovensko

2. Cenu Rakúskeho klubu žurnalistov venovala spoločnosť Siemens za film "Wizjer TVN". Film približuje stav prostitúcie v meste Krakov.

ocenený: TV Wisla Krakov, Poľsko

3. Cenu primátora mesta Košice - Zdenka Trebuľu získal film s názvom "Na rade sú dámy". Toto dielo poukazuje na povojnovú situáciu Juhoslávie, ktorej obyvatelia stoja pred novými voľbami. Prihovára sa predovšetkým ženám, ktoré svoje postavenie v spoločnosti môžu prejaviť aj na základe vlastného rozhodnutia pri odovzdávaní hlasu budúcemu prezidentovi.

ocenený: NTV Niš, Juhoslávia

4. Cenu starostu mestskej časti Košice-Staré mesto - Jána Süliho získal film "Ilie."

ocenený: VIP Association, Moldavská republika

5. Cenu Telenoru zíslkal film "Post Scriptum"

ocenený: Intex TV, Bielorusko

6. Cenu spoločnosti Drukos získal film "Srbi nemlčia"

ocenený: ATV Banja Luka, Bosna-Hercegovina

7. Cenu Asociácie lokálnych a mestských televízií na Slovensku získal film "Motýliky v bruchu"

ocenený: Štúdio 7S, Moldava nad Bodvou, Slovensko

8. Cenu spoločnosti Centron Slovensko získal film "Čo je to detstvo?"

ocenený: CBC TV Nacional, Macedónia

9. Čestné uznanie získal film "Natalia"

ocenený: Stredisko tvorivosti mládeže Belehrad, Juhoslávia

10. Čestné uznanie získal film "Dedičstvo"

ocenený: TV Ľubica, Slovensko

11. Čestné uznanie získal film "Amatér"

ocenený: MsKC Hlohovec, Slovensko

12. Čestné uznanie získala "Zmes programov"

ocenený: TV Stop Dánsko

Pripomeňme, že i keď prvú cenu získal jeden z usporiadateľov festivalu, výber bol nezávislý. O všetkom rozhodovala porota, ktorej predsedal Ed Baumeister z USA. Ďalšími členmi poroty boli: Marcel Děkanovský - Slovensko, Ivan Župa - Rakúsko, Gyorfiné Nagy Judit - Rumunsko, Stela Jovanovič - Juhoslávia, Zoltán Turay - Maďarsko a Irwin P. Starr - USA.

Slavomír Szabó   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606