magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košičania v Belgicku o vode
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Mar 21 2003 - 07:34 GMT
(Ľudia a voda - tlačová správa) - V sobotu odchádza 6-členná skupina mladých dobrovoľníkov z organizácie Ľudia a voda do mesta Geel v Belgicku, kde sa zúčastní 3. medzinárodného kongresu o vode. Stretne sa tam asi 200 mladých ľudí vo veku 12 - 18 rokov z celej Európy, ktorým nie je ukradnutý osud vody a všetkých ľudí na našej planéte, ktorí sú na nej závislí. Počas kongresu budú prezentovať svoje aktivity, projekty, vymieňať si nápady a pracovať spolu na plánoch do budúcnosti.

Témou kongresu je voda, priemysel a politika a bude obsahovať príspevky odborníkov vo vodnom hospodárstve a skúsených učiteľov aktívnych v oblasti otázok týkajúcich sa vody.

Súčasťou kongresu bude účasť mladých ľudí v Európskom parlamente v Bruseli, kde budú diskutovať o otázkach týkajúcich sa vody a solidarity, spotreby, urbanizácie, ľudských práv.

Prostredníctvom tohto projektu chcú organizátori - združenie škôl KOGEKA, mesto Geel, MVO GREEN Belgium a päť mladých ľudí, ktorí boli zvolení na predchádzajúcom kongrese za Mladých reprezentantov vody (Youth Water Representantives, YWR) - prispieť k podpore environmentálneho uvedomenia, trvalej udržateľnosti a demokratických hodnôt u mladých ľudí v Európe ako povedal primátor mesta Geel, Frans Peeters: "Trvalo udržateľný vodný manažment je v 21. storočí veľkou výzvou pre nás všetkých. Ako politik musím poznať dôležitosť vody v priemysle, poľnohospodárstve, turizme, doprave a prírode. Voda pozná svoje hranice: nezastaví sa na hranici dediny alebo štátu. Voda spája regióny, krajiny a najmä ľudí. Nanešťastie sa voda stáva aj zdrojom sporov, takže máme zodpovednosť za jej čistotu. To nie je jednoduchá úloha, ale Medzinárodný kongres o vode pre mladých poskytuje možnosť na vytváranie úžasných nápadov.

Cítim sa poctený, že sa práve v našom malom meste zídu stovky mladých ľudí a odborníkov, ktorí dokážu svoj záujem o problémy týkajúce sa vody. Dúfam, že naše malé mesto získa na veľkosti vďaka úlohe, ktorú bude hrať v ochrane svetových zdrojov vody pre
budúce generácie..."


Organizátori týmto nasledujú príklad Spojených národov, ktoré vyhlásili rok 2003 za Medzinárodný rok vody, Konferencie Rio+10 v Johannesburgu (august - september 2002) a 3. Svetového vodného fóra v Kyote (marec 2003).

Zástupcovia Ľudia a voda prezentujú aktivity aj na 3. Svetovom vodnom fóre. Práve odtiaľ príde predsedkyňa YWR, aby priniesla najnovšie správy z fóra a predala pochodeň inšpirácie mladým.

Mladí ľudia zo Slovenska na tomto kongrese získajú mnoho skúseností a kontaktov, ktoré pomôžu budovať medzinárodnú spoluprácu v oblastiach týkajúcich sa vody a zároveň budú mať možnosť prezentovať slovenskú históriu, kultúru a tradície vrámci Večera národných kultúr.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606