magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Dobrí susedia si pomáhajú
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Mar 10 2003 - 04:07 GMT
(Občianske združenie SOSNA - tlačová správa) -- V rámci kompostovacieho programu Riečnej koalície sa 5. 3. 2003 v obci Kokšov-Bakša v okrese Košice-okolie uskutočnil úvodný seminár „Zakladanie a riadenie obecného kompostoviska“. Pre starostov obcí miniregiónu Hornád ho pripravili: obec Kokšov-Bakša, o.z. SOSNA a o.z. Spoločnosť priateľov zeme.

Pilotný projekt na založenie a prevádzku kompostoviska realizovali Abovská osa, o. z. a OcÚ Kokšov-Bakša a o.z. SOSNA v roku 2002 s finančnou podporou nadácie Ekopolis a o. z. ETP-Slovensko z programu TVOJA ZEM. Vďaka nemu sa podarilo v obci počas jesennej sezóny vytriediť z komunálneho odpadu 6,5 t bio-odpadu, ktorý by bol inak skončil v spaľovni alebo na skládke.

Jednou z ciest ako spoločne pracovať na zlepšení stavu životného prostredia v regióne aj v povodí rieky Hornád, je založenie Riečnej koalície a podpis Riečnej zmluvy. Vkladom obce Kokšov-Bakša do Riečnej koalície je posun skúseností z pilotného kompostovacieho projektu pri zakladaní obecných kompostovísk v susedných obciach mikroregiónu Hornád pod spoločným mottom: „Dobrí susedia si pomáhajú“.

Organizátori seminára „Zakladanie a riadenie obecného kompostoviska“ predstavili starostom pilotný projekt, predviedli drvič – zariadenie na drvenie biologického materiálu a venovali sa aj zakladaniu domácich kompostovísk. O realizáciu pilotného projektu na vlastnom území prejavilo záujem 5 ďalších obcí. Na najbližšom stretnutí s kompostovacími poradcami v obci Geča (25. 3. 2003) starostovia budú zvažovať vhodnosť pozemkov, na ktorých budú zakladať kompostoviská, vytvárať a školiť kompostovacie tímy a pripravovať kompostovacie kampane pre jednotlivé obce.

Kontakt:
Ing. Paulína Urdová
kompostovací poradca
tel.: 0902 227 258   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606