magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Zálohovanie jednorazových obalov v Nemecku prináša prvé pozitíva
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Mar 04 2003 - 03:23 GMT
Už viac krát sme informovali o aktivitách Spoločnosti priateľov , košickej mimovládnej organizácie, ktorá sa spolupodieľala na príprave zákona o odpadoch. Podľa zákona budú aj plastikové fľaše na minerálky a colu zálohované. Týmto sa má znížiť množstvo produkovaného odpadu v krajine a zabezpečiť recyklácia suroviny. Prijatie zákona prijalo značnú nevôľu v radoch výrobcov a obchodníkov, ktorým sa týmto pridala práca naviac. Argumentujú, že Slovensko sa dalo na cestu neovereného experimentu. Uverejňujeme najnovšiu tlačovú správu Spoločnosti priateľov Zeme, kde opisuje, ako sa prijatie podobnej legislatívy ujalo v Nemecku.


(Spoločnosť priateľov Zeme – tlačová správa) --Od 1.1. 2003 platí v Nemecku zálohovanie pre jednorazové nápojové obaly z PET, skla, plechovky a to pre sýtené nealko nápoje, minerálne vody a pivo. Hlavný zámer nemeckého Ministerstva životného prostredia (MŽP) pri zavedení záloh na jednorazové nápojové obaly bol zastaviť úbytok ekologicky výhodných vratných, opakovane používaných obalov nápojov – a ten sa úspešne napĺňa. Pracovníčka jednej z najväčších občianskych organizácií v Nemecku “BUND” p. Eva Leonhardt pre SPZ uviedla “Miera opätovne používaných nápojovych fliaš vzrástla z 52% z konca roku 2002 na 61% v januári 2003, čo je veľmi dobrý výsledok za tak krátky čas”.

V Hospodárskych novinách uviedla tajomníčka AVNM (Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov na Slovensku) nepravdivé tvrdenie, že zavedenie zálohovania jednorazových nápojových obalov údajne “rozvrátilo trh nealko nápojov… a pripravilo o prácu okolo 20 tis. osôb”. Spoločnosť priateľov Zeme si overovala toto tvrdenie u pracovníkov nemeckého MŽP. T. Schmid z odboru odpadov nemeckého MŽP k tomu uviedol: “hlavné skupiny výrobcov a obchodu… zanedbali prípravu pre implementovanie povinného zálohovania… neobjavili sa však väčšie problémy. Hoci sa obchodníci a výrobcovia nápojov nepripravili, nápojový obchod sa nerozvrátil. Nastal presun z jednorázových obalov k opakovane používaným fľašiam. To stabilizovalo priemysel (a pracovné miesta) v systémoch opakovane používaných obalov”.

Zavedenie zálohovania jednorazových obalov nápojov sa zavádza na základe nemeckého Nariadenia o obaloch. To stanovovalo pre výrobcov nápojov v Nemecku povinnosť plniť 72% nápojov (určených nariadením) do vratných, opakovane používaných fliaš. Nariadenie zároveň uvádzalo, že v prípade ak sa poruší táto povinnosť 2 roky po sebe, zavedú sa povinné zálohy na tieto jednorazové nápojové obaly. Nemecko týmto podporovalo používanie ekologicky výhodných vratných, opakovane používaných nápojových obalov. Táto povinnosť bola v posledných rokoch porušená.

V Nemecku vinou nepripravenia implementácie zálohového systému zo strany výrobcov nápojov a obchodom, trpí zatiaľ zálohovanie niektorými nedostatkami. Tie by mali byť vyriešené do októbra 2002, do kedy sa plánuje úprava nariadenia o obaloch. “To je dobré poučenie pre výrobcov nápojov na Slovensku. Namiesto nič neriešiaceho oponovania by nemali strácať čas a pripravovať systém zálohovania jednorazových nápojových obalov. Upokojujúcim zistením je, že aj v prípade zámerného nepripravenia systému z ich strany k nijakým vážnym problémom nedošlo, ako ukázala skúsenosť z Nemecka” uviedol Ladislav Hegyi zo Spoločnosti priateľov Zeme.Radoslav Plánička
Spoločnosť priateľov Zeme

pošt. adresa: P.O.BOX H-39, 040 01 Košice
kanc. Alžbetina 53, Košice, tel./fax: 055 / 677 1 677
e-mail: spz@changenet.sk   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606