magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Východoslovenská galéria vystaví diela dvoch predstaviteľov Košickej moderny
@ Kultúra -> Výtvarné umenie      Jun 16 2022 - 10:30 GMT

Východoslovenská galéria, kultúrna organizácia Košického samosprávneho kraja, pozýva na vernisáž výstavy Schiller – Foltýn 1920 – 1924: (Ne)formálne príbuznosti, ktorá sa uskutoční 23. 6. 2022 o 18:00 v priestoroch Východoslovenskej galérie na Hlavnej 27 v Košiciach.
Košická moderna
Výstava dvoch významných predstaviteľov Košickej moderny – českého maliara Františka Foltýna a maďarského maliara Gejzu Schillera je komorným výberom diel z ich pôsobenia na východnom Slovensku v rokoch 1920 – 1924. Výstava ako aj rovnomenný katalóg, ktorý k výstave vychádza, je pokračovaním vedecko-výskumnej činnosti v oblasti štúdií Košickej moderny. Výstava aj výskum sa orientuje na vybranú dvojicu nie ako na rivalov, ale ako na kolegov a dobrých priateľov.
Kamaráti a kolegovia
Výber dvojice Foltýn – Schiller, nie je náhodný. Ich tvorba vychádzajúca z kubizmu a expresionizmu vzájomne ovplyvnila oboch umelcov a ich dielo sa okolo roku 1922 dostáva do akejsi formálnej symbiózy. S obľubou chodili maľovať krajinu rozprestierajúcu sa od Košíc až po územie bývalej Podkarpatskej Rusi, ktorá bola za prvej republiky vnímaná ako neobjavená, či dokonca exotická zem plná námetov a inšpirácií. Krajinomaľba je síce veľmi tradičný námet, no Foltýn a Schiller ho vedeli podať avantgardným spôsobom.
Moderna Prvej republiky 
Výstava si dáva za cieľ pomocou vybranej kolekcie diel otvárať aktuálne otázky a problematiku moderného umenia v najvýchodnejšom cípe Prvej republiky. Konfrontuje umelecké smery Západnej Európy od začiatku 20. storočia so špecifickými prejavmi nášho lokálneho prostredia. Na výstave sú zastúpené diela zo štátnych inštitúcií a súkromných majetkov z Košíc a Budapešti. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Dominika Čupková 
PR a marketingová manažérka 
Zdroj: RO SSN

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk