magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Kresťanská mystika v knižnici Jána Bocatia
@ Kultúra -> Literatúra      Apr 29 2022 - 13:45 GMT

Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach (VKJB) pozýva na vzdelávací cyklus o kresťanskej mystike. Lektorom je Martin Dojčár, slovenský religionista so špecializáciou na mystiku, jogu a medzináboženský dialóg. Knižnica Jána Bocatia, ktorá je organizáciou Košického samosprávneho kraja, pozýva na prvé stretnutie s názvom Čo je to mystika? v stredu 4. mája o 16.30 hodine, v hudobnom oddelení VKJB na Hlavnej 48. V úvodnej prednáške sa záujemcovia dozvedia  o pôvode mystiky a špecifikách, ktoré nadobudla v dejinách kresťanstva. Reč bude aj o tom, čo odlišuje mystiku od mágie, okultizmu a ezoteriky. Všetky prednášky vzdelávacieho cyklu budú spojené aj s praktickými ukážkami vybraných metód kresťanskej mystiky. V úvodnej si možno vyskúšať metódy rozvíjania pozornosti, ako kľúčového nástroja mystiky.

Vzdelávací cyklus postupne predstaví smerodajné tradície mystiky v troch hlavných vetvách kresťanstva.  
Harmonogram a témy nasledujúcich prednášok spojených s workshopmi:
11.5.2022   Pravoslávna mystika
Pravoslávna mystika sa utvárala v prvých storočiach kresťanstva, kde má svoj pôvod hésychazmus, hlavný prúd pravoslávnej mystiky, ktorý sa udomácnil na kresťanskom Východe – v gréckej, sýrskej, koptskej, ruskej či srbskej cirkvi. Lektor predstaví teologické východiská hésychazmu spoločne s praktickými metódami a technikami tejto mystickej tradície. Praktický nácvik sa sústredí na metódu rozlišovania. 
25.5.2022  Katolícka mystika
Zlatým vekom katolíckej mystiky bol vrcholný stredovek a raný novovek. Z plejády veľkých mystikov tohto obdobia sa prednáška bude venovať najvýznamnejšiemu predstaviteľovi karmelitánskej tradície a smerodajnom učiteľovi mystiky v katolíckej tradícii – Jánovi z Kríža a jeho kontemplatívnemu učeniu o temnej noci duše. Obsahom praktickej časti bude prehlbovanie metódy pozornosti v súlade s duchovným odkazom „mystického učiteľa“ Cirkvi.
1.6.2022  Protestantská mystika
Zdržanlivosť protestantských teológov voči mystike je povestná a zodpovedá reformačnej mentalite, ktorá bola napájaná predovšetkým z dvoch zdrojov – z Biblie a racionality. Mystika priamo nepatrí ani k jednému, ani k druhému zdroju. Navyše protestantská mystika sa na rozdiel od katolíckej rozvíja mimo priestor mníšskych a rehoľných spoločností, ktoré mystiku inštitucionálne kotvia a tradujú. Napriek týmto okolnostiam mystika patrí aj k reformovanej vetve kresťanstva. Bližšie bude reč o príklade Jana Amosa Komenského a Jakuba Böhmeho. Praktická časť bude venovaná rozvíjaniu metódy rozlišovania na základe pozornosti ako existenciálnej odpovede na životné krízy podľa vzoru veľkých mystikov protestantizmu.
8.6.2022  Model mystiky
Záverečná prednáška vzdelávacieho cyklu prinesie syntézu analýzy mystickej skúsenosti v troch hlavných vetvách kresťanstva. Záujemcovia sa dozvedia, ako je štruktúra mystiky jednotná napriek tomu, že jej pojmové artikulácie sú odlišné, a ako mystika v zmysle reaktualizácie tajomstiev Kristovho života spája kresťanov na úrovni duchovnej skúsenosti. V praktickej časti pôjde o rekapituláciu prezentovaných metód mystiky.
Doc. PaedDr. Martin Dojčár, PhD., je slovenský religionista so špecializáciou na mystiku, jogu a medzináboženský dialóg. Na dané témy publikoval celý rad vedeckých a odborných prác doma aj v zahraničí, medzi iným monografie Spirituálny dialóg (Veda, 2022), Self-Transcendence and Prosociality (Peter Lang, 2017), Sebatranscendencia: antropologický model (Dobrá kniha, 2017) a Mystická kontemplácia: Oblak nevedenia & Ramana Maharši (Iris, 2008). Pre televíziu pripravil niekoľko prednáškových cyklov o mystike, spiritualitách a náboženstvách. 
Zdroj: RO SSN

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk