magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Policajné správy za 12. až 14.11.2021
@ Aktuálne -> Polícia      Nov 17 2021 - 07:42 GMT
Ach, zas alkohol na víkendových cestách
 
29-krát sa v minulom, 45. týždni, roku 2021 rozsvietila na displeji alkohol-testera pozitívna hodnota. Znamená to, že 29 vodičov zbytočne riskovalo nielen svoj život a zdravie, ale aj život, zdravie a majetok iných, nevinných ľudí. 29 vodičov si neuvedomilo, že sadnúť si za volant pod vplyvom alkoholu znamená maximálnu nedisciplinovanosť, neopatrnosť, neohľaduplnosť a sebeckosť. Navyše, 14 z nich bolo natoľko odvážnych, že si sadli za volant a hodnota ich dychovej skúšky presiahla 1 promile. 4 vodiči pod vplyvom alkoholu dokonca spôsobili dopravnú nehodu. 
 
V piatok (12.11.) okolo 10. hodiny viedol 21-ročný Jaroslav z okresu Košice okolie osobné motorové vozidlo zn. Honda, avšak pravdepodobne sa dostatočne nevenoval vedeniu vozidla a sledovaniu situácie v cestnej premávke, a pri parkovaní vozidla s ním narazil do dopravnej značky. Policajná hliadka, ktorá bola vyslaná na miesto, vodiča podrobila dychovej skúške, a jej výsledok bol 0,69 mg/l alkoholu v dychu, čo je v prepočte 1,44 promile.
Krátko po pravom poludní dokumentovali spišskonovoveskí dopravní policajti dopravnú nehodu, pri ktorej 47-ročný Branislav z okresu Spišská Nová Ves s nákladným motorovým vozidlom zn. Multicar cúval smerom k prístupovej ceste vedúcej ku garážam za jedným z obytných domov, počas čoho zachytil časť vozidla zn. VW Passat, ktoré stálo na parkovisku. Branislav však aj napriek tomu pokračoval v cúvaní. Jeho smolou bolo, že ryha v laku, ktorú spôsobil na VW Passat, neunikla oku mestských policajtov, ktorí ho podrobili dychovej skúške. Jej pozitívny výsledok, 1,52 mg/l alkoholu v dychu (3,17 promile), potvrdila aj dychová skúška, ktorej ho potom podrobili spišskonovoveskí policajti, a jej výsledok bol 1,26 mg/l alkoholu v dychu (2,63 promile). Celková škoda na vozidlách bola vyčíslená na 200 eur. K zraneniu osôb nedošlo.
Okolo 23.30 hodiny 36-ročný Košičan Róbert, ktorý viedol osobné motorové vozidlo zn. VW Golf, sa pravdepodobne dostatočne nevenoval vedeniu vozidla a sledovaniu situácie v cestnej premávke, a pri prejazde ľavotočivou zákrutou v smere od obce Vajkovce na obec Rozhanovce zišiel z cesty a prednou časťou vozidla narazil do stromu. Podľa predbežnej lekárskej správy utrpel pri dopravnej nehode ťažké zranenia, a spolujazdkyňa, ktorá sa s ním vo vozidle viezla, taktiež utrpela ťažké zranenia, z ktorých sa bude liečiť viac ako 6 týždňov. Škodu predbežne vyčíslili na 5.000 eur. To, či vodič pred jazdou požil alkoholické nápoje alebo iné omamné a psychotropné látky, bude zisťované z jeho odobratého biologického materiálu. 
 
V sobotu (13.11.) krátko po 3. hodine ráno bol v obci Vítkovce spišskonovoveskými obvoďákmi kontrolovaný a dychovej skúške podrobený 28-ročný Mário z okresu Spišská Nová Ves. Množstvo alkoholu, ktoré sa nachádzalo v jeho dychu, bolo 1,10 mg/l, čo je v prepočte 2,29 promile.
Krátko pred 21.45 hodinou šoféroval osobné motorové vozidlo zn. Seat Leon po trebišovských uliciach 30-ročný Trebišovčan Jaroslav. Na jednej z ulíc ho zastavila policajná hliadka a podrobila dychovej skúške, ktorej výsledok bol 0,70 mg/l alkoholu v dychu, čo je v prepočte 1,46 promile.
Asi o hodinku neskôr sa trebišovskými ulicami prevážal 32-ročný Pavel z okresu Vranov nad Topľou. Krátko pred 23. hodinou bola hodnota jeho dychovej skúšky pozitívna, a to 0,90 mg/l alkoholu v dychu, čo je v prepočte 1,98 promile. 
 
V nedeľu (14.11.) hneď ráno, pár minút pred 8. hodinou ráno, bol 49-ročný Jozef z Košíc kontrolovaný policajnou hliadkou v košickej mestskej časti Krásna. Policajti ho počas kontroly podrobili aj dychovej skúške, a tá bola hneď ráno pozitívna, a to s hodnotou 1,29 mg/l alkoholu v dychu, čo je v prepočte 2,69 promile. 
Krátko po 8. hodine, 17-ročný Filip z rožňavského okresu, viedol osobné motorové vozidlo zn. Chevrolet Lacetti a v smere od Rožňavy na obec Štítnik zišiel z cesty, prednou časťou vozidla narazil do svahu, čo vozidlo odhodilo, a následne ľavou zadnou časťou narazilo do elektrického a telekomunikačného ståpa, ktorý zlomil. Počas dokumentovania dopravnej nehody policajti zistili, že Filip šoféroval bez príslušného vodičského oprávnenia, pretože do septembra 2022 má uložený zákaz činnosti viesť motorové vozidlá. Navyše, policajti zistili aj to, že Filip si za volant sadol pod vplyvom alkoholu s množstvom 0,60 mg/l, čo je v prepočte 1,25 promile. Celková škoda, ktorú Filip spôsobil, bola vyčíslená na 2.000 eur. Spolu s Filipom sa vo vozidle viezol aj 22-ročný spolujazdec, po dopravnej nehode si ich oboch do svojej opatere prevzali záchranári, ktorí ich previezli na ošetrenie do rožňavskej nemocnice. Podľa predbežnej lekárskej správy Filip utrpel iba ľahké zranenia s dobou liečenia do 7 dní, horšie však dopadol jeho spolujazdec, ktorého zranenia si vyžiadajú viac ako 42-dňovú dobu liečenia a práceneschopnosti. Po zadokumentovaní dopravnej nehody rožňavskí dopravní policajti začali trestné stíhanie pre trestný čin ublíženia na zdraví v jednočinnom súbehu s trestným činom marenie výkonu úradného rozhodnutia a s trestným činom ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.
Všetci vodiči, ktorých policajti podrobili dychovej skúške a jej výsledok bol pozitívny, boli eskortovaní do cely policajného zaistenia a boli obvinení z trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.
 
Alkohol za volant nepatrí!!!
Dookola opakujúce sa výzvy a upozornenia polície sa míňajú účinku. Polícia preto v kontrolách nepoľaví. V kontrolách na cestách bude polícia pokračovať i naďalej, aby ochránila čo najviac život a zdravie a eliminovala z  premávky opitých vodičov, ktorí ohrozujú nevinných a disciplinovaných účastníkov cestnej premávky. Nebudeme tolerovať alkohol za volantom a budeme postupovať nekompromisne !
Nezmyselný hazard so životom nielen svojim, ale aj nevinných účastníkov cestnej premávky, sa nevypláca. Vodiči, myslite na to vždy, keď si sadáte za volant vozidla. Život a zdravie máte iba jedno, jazdite bezpečne! 
 
Polícia apeluje na všetkých účastníkov cestnej premávky, aby sa na cestách správali zodpovedne, dodržiavali dopravné predpisy, zbytočne neriskovali, dávali na seba pozor a vrátili sa k svojim blízkym živí a zdraví.  Každý vyhasnutý život mrzí a niekomu chýba pri stole.
CHRÁŇTE SI TO NAJCENNEJŠIE, SVOJ ŽIVOT!
 
Aktuálne informácie Policajného zboru môžete nájsť aj na oficiálnej stránke na Facebooku www.facebook.com/policiaslovakia
Sledujte aj oficiálnu stránku Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach pod názvom „Polícia SR – Košický kraj“ 
 
 
  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk