magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Štartuje 65. ročník Košickej hudobnej jari
@ Kultúra -> Koncerty      Jul 06 2021 - 16:20 GMT
Už v piatok 9. júla 2021 odštartuje 65. ročník obľúbeného medzinárodného festivalu Košická hudobná jar (KHJ). V priebehu troch týždňov sa jeho návštevníci môžu tešiť nielen na veľkolepé symfonické, ale aj na intímne komorné koncerty. Do Košíc zavítajú renomovaní zahraniční umelci z Ruska, Nemecka, Francúzska, Slovinska a Českej republiky. Domácu scénu budú okrem orchestra Štátnej filharmónie Košice reprezentovať interpreti aj pôvodné slovenské diela – dirigent Rastislav Štúr, klaviristka Jordana Palovičová, skladatelia Jozef Podprocký a Ján Cikker. Festival potrvá do 29. júla a okrem Domu umenia sa bude konať aj v Kasárňach/Kulturparku, Dóme sv. Alžbety či v Synagóge na Zvonárskej ulici.
 
Otváračka pod holým nebom
 
Jednou z mimoriadnych udalostí 65. ročníka Košickej hudobnej jari bude open air koncert v Kasárňach Kulturparku (9. 7.). Už len samotný fakt, že sa koncert bude konať v exteriéri, je zaujímavosťou z pohľadu histórie festivalu KHJ. V úvode bude program reflektovať 100. výročie narodenia argentínskeho skladateľa Astora Piazzollu v podaní výnimočnej francúzskej trubkárky Lucienne Renaudin Vary. Nasledovať budú Symfonické tance z West Side Story Leonarda Bernsteina pod vedením Leoša Svárovského, ktoré sú zmesou džezu, blues a symfonizmu. Toto dielo poznajú a milujú milióny návštevníkov koncertov po celom svete. Je to doslova ohňostroj farieb a rytmov. 
“Keďže sa ukazuje, že pandémia v letných mesiacoch stráca na sile, rozhodli sme sa na základe skúseností z minulého roka presunúť realizáciu festivalu na mesiac júl a skrátiť tak aj tradičné sezónne prázdniny orchestra. Som veľmi rada, že sa tento krok javí ako správny a že nám aktuálne opatrenia umožňujú festival bezpečne zrealizovať za prítomnosti pomerne veľkej kapacity publika a s účasťou zahraničných hostí,” uviedla riaditeľka ŠfK Lucia Potokárová.
 
Symfonické koncerty
Druhý symfonický koncert (15. 7.) nesie príznačný názov Majstri speváci norimberskí. Z Wagnerovej opery zaznejú predohry a monológy Hansa Sachsa v podaní famózneho českého basbarytonistu Adama Plachetku, ktorý spieva na najprestížnejších pódiách a v operných domoch vo Viedni, v Mníchove, Paríži, Tokiu, či v newyorskej Metropolitnej opere. Koncert povedie medzinárodne uznávaný slovinský dirigent Marko Letonja, ktorý zastáva posty šéfdirigenta Orchéstre Philharmonique de Strasbourg a generálneho hudobného riaditeľa Bremen Philharmonic. 
Posledné dielo košického skladateľa Jozefa Podprockého s názvom „Premeny spomienok“ bolo napísané na objednávku Štátnej filharmónie Košice pri príležitosti jej 50. výročia. Vrcholom skladby je epizóda, ktorá bola autorovou bezprostrednou reakciou na vraždu novinára a jeho snúbenice. K Podprockého kompozícii symbolicky patrí Concertino pre klavír a orchester jeho učiteľa Jána Cikkera, ktoré zaznie v podaní slovenskej klaviristky Jordany Palovičovej. Koncert pod vedením Zbyňka Müllera (22. 7.) vyvrcholí známou treťou symfóniou „Eroica“ Ludwiga van Beethovena.
Na záverečnom koncerte festivalu (29. 7.) predstaví svoje interpretačné majstrovstvo famózna ruská violončelistka Anastasia Kobekina, víťazka mnohých prestížnych medzinárodných súťaží pod taktovkou slovenského dirigenta Rastislava Štúra. Dramaturgia koncertu je venovaná dielam Petra Iľjiča Čajkovského, z ktorého diel zaznejú Variácie na rokokovú tému pre violončelo a orchester a jeho azda najslávnejšia Symfónia č. 5 e mol.
 
Komorné koncerty
Festival Košická hudobná jar prinesie aj tento rok okrem symfonických aj sériu komorných koncertov. Akousi pozvánkou na jubilejný 50. ročník Medzinárodného hudobného festivalu Ivana Sokola (MOFIS) bude koncert svetoznámeho organistu Oliviera Latryho v Dóme sv. Alžbety (25. 7.). Sólový klavírny recitál v Dome umenia bude patriť mladému ruskému virtuózovi Danielovi Kharitonovi (19. 7.). Do obdobia anglickej renesancie, španielskeho, francúzskeho a talianskeho baroka poslucháčov prenesú hráči na historické hudobné nástroje Jakub Mitrík a Richard Závada v priestore synagógy na Zvonárskej ulici (27. 7.). Milovníkov sláčikového kvarteta zaiste poteší koncert špičkových hudobníkov z Goldmund Quartet v Dome umenia (12. 7.). V interpretácii tohto prestížneho telesa zaznie okrem Beethovenovho Sláčikového kvarteta op. 18/6, aj nádherné Schubertovo kvarteto d mol “Smrť a dievča”. 
Zdroj: RO SSN
 
  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk