magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Štátna filharmónia Košice hrá v máji pre publikum
@ Kultúra -> Koncerty      May 05 2021 - 10:24 GMT
Štátna filharmónia Košice (ŠfK) v máji uvedie dva koncerty pre publikum. Stane sa tak prvýkrát po vyše piatich mesiacoch, počas ktorých orchester koncertoval v online priestore. Brány Domu umenia sa otvoria vo štvrtok 13. mája 2021, aby sa návštevníci mohli od 19:00 naživo započúvať do hudby Gershwina a Musorgského pod vedením šéfdirigenta Zbyňka Müllera. Sólistom večera bude klavirista a skladateľ Ladislav Fanzowitz.
 
Pravidlá podľa kultúrneho semaforu
 
Na koncertoch budú dodržané prísne hygienické podmienky a obmedzenie počtu divákov podľa aktuálnej fázy kultúrneho semaforu. Návštevníci koncertu sa budú musieť preukázať negatívnym antigénovým testom nie starším ako 24 hodín alebo PCR/LAMP testom nie starším ako 72 hodín. Výnimky z testovania platia pre návštevníkov, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 v uplynulých 180 dňoch, alebo sú zaočkovaní (minimálne 2 týždne po 2. dávke vakcínami Pfizer a Moderna, alebo minimálne 4 týždne po 1. dávke vakcíny AstraZeneca). Výnimku z testovania majú aj deti do 10 rokov.
 
Oba koncerty, 13. 5. aj 20. 5. spadajú pod A cyklus, tým pádom na ne platia abonentky A, AB. Držitelia študentských abonentiek si musia vstupenku na koncert vyzdvihnúť vo vstupenkovej pokladnici vopred. Aktuálna maximálna kapacita je 150 návštevníkov, sedenie bude voľné v každom druhom rade. Abonenti majú vstup do sály umožnený prednostne už od 18:30, návštevníci so zakúpenými vstupenkami od 18:45.
 
Predaj vstupeniek na májové koncerty filharmónia spustí vo štvrtok 6. mája, a to prostredníctvom portálu www.navstevnik.sk a vo vstupenkovej pokladnici v Dome umenia od pondelka do štvrtka v časoch 10:00 – 12:00 a 14:00 – 17:00. ŠfK uprednostňuje online nákup lístkov a bezhotovostnú platbu.
 
GERSHWIN – MUSORGSKIJ
Na živé koncertovanie sa orchester ŠfK aj šéfdirigent veľmi tešia. Viac približuje a pozýva Zbyněk Müller:
„Kombinace Gershwinova Klavírního koncertu F-dur a Musorgského / Ravelových Obrázkù z výstavy je program, který je pro posluchače za odměnu. Je opravdu skvělé, že ta odměna mùže být konečně naživo a v sále, byť se značně omezenou kapacitou. Svùj pocit bych mohl i jednoduše vyjádøit tentokrát jedním slovem: KONEČNÌ! Pøál bych všem, kterým se podaøí na náš koncert dostat, aby si jej spolu s námi, co budeme na pódiu, co nejlépe užili a  jaksepatøí vychutnali, protože to bude pro nás vlastně taková malá oslava. Je mi samozøejmě na druhou stranu líto všech, kteøí nás chtěli opět sledovat online, ale pro orchestr i celou instituci ŠfK je tohle opravdu nesmírně dùležitý moment, kdy se začne do Domu umenia opět vracet ten pravý život. A věøím, že se vrátí již natrvalo! Osobně se těším jednak na zkoušky Musorgského, jelikož práce je v pøípadě Obrázkù z výstavy vždy velmi zábavná a Maurice Ravel tady dal svou nápaditou orchestrací všem skupinám v orchestru vskutku rozmanité úkoly. Ale snad ještě víc na spolupráci s panem Fanzowitzem, protože si myslím, že jeho Gershwin bude skvělý a stylový.“
 
Druhým májovým koncertom (20. 5.) pod vedením šéfdirigenta Müllera bude PROKOFIEV – SUK s husľovým virtuózom Milanom Paľom. V mesiaci máj sa tradične konával aj najväčší festival Štátnej filharmónie Košice – Košická hudobná jar. Tento rok sa festival uskutoční v posunutom letnom termíne od 9. do 29. júla 2021. Viac informácii už čoskoro. 
Bezpečne
Štátna filharmónia Košice uisťuje, že robí hygienické opatrenia nad rámec svojich povinností, aby sa návštevníci cítili bezpečne. Voľné sedenie je sprístupnené v každom druhom rade. Koncerty trvajú hodinu a sú bez prestávky. Priestory Domu umenia sa dezinfikujú pred podujatím i počas neho. Špecialitou je využívanie certifikovaného difuzéra s dezinfekčným aróma olejom čistiacim vzduch i povrchy. Samozrejmosťou je dezinfekcia rúk pri vstupe, nosenie respirátorov i dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti pri čakaní na podujatia. Členovia orchestra i hosťujúci umelci sú pravidelne testovaní.
 
Zdroj: RO SSN
 
 
  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk